• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Samosprávy dostanú viac peňazí z eurofondov, rozhodovať budú o vyše dvoch miliardách eur (video+foto)

Samosprávy dostanú viac peňazí z eurofondov, rozhodovať budú o vyše dvoch miliardách eur (video+foto)

„Z pôvodných 16,9 percenta sme eurofondy pre regióny navýšili až na takmer 19 percent z celkovej alokácie Programu Slovensko," uviedol Balík.

5.10.2023 (SITA.sk) - Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík zdôraznil potrebu pokračovať v posilňovaní kompetencií regiónov a samospráv. Budúca vláda by taktiež pre ne mala zabezpečiť aj adekvátne finančné krytie.

Šéf rezortu to uviedol po rokovaní s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia krajov SK8.

Viac peňazí pre samosprávy

Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR informovalo, že z nových eurofondov mali regióny vôbec po prvý raz rozhodovať o sume vo výške 2,14 miliardy eur, rezort však pre samosprávy uvoľnil ďalších 213 miliónov eur.

Z pôvodných 16,9 percenta sme eurofondy pre regióny navýšili až na takmer 19 percent z celkovej alokácie Programu Slovensko. Zároveň sa snažíme presvedčiť aj ďalšie rezorty, aby časť svojej alokácie presunuli do kompetencie regiónov," uviedol Balík.

Podľa informácií štátnej tajomníčky MIRRI SR Barbory Lukáčovej bolo pre rezort kľúčové zlepšiť partnerstvo so samosprávami, a to konkrétne navštevovať regióny, načúvať ich potrebám a pomáhať im s prioritizáciou.

Konštruktívna spolupráca

Trnavský župan a predseda SK8 Jozef Viskupič uviedol, že spolupráca so zástupcami úradníckej vlády v rezorte investícií a regionálneho rozvoja bola konštruktívna. Zároveň sa veľa vecí pohlo vpred správnym smerom.

Pre efektívne čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov je potrebné rozdeliť ich do regiónov, keďže práve tie vedia, kam ich nasmerovať z hľadiska rozvoja územia. Centralizmus žiadnej oblasti neprospieva," tvrdí Viskupič.

Biele knihy

Prioritou úradníckej vlády taktiež bolo dočerpanie starých eurofondov. Z pôvode odhadovanej sumy 800 miliónov eur, ktorej reálne hrozilo prepadnutie, sa napokon podarilo eurofondy okresať na 100 miliónov eur. MIRRI SR zároveň pripravil tzv. biele knihy, v ktorých navrhlo „desatoro pre zlepšenie využívania eurofondov" a taktiež cestovnú mapu pre prípravu komplexnej reformy verejnej správy so zameraním na pokračovanie decentralizácie.

Najdôležitejšie je mať nastavenú dlhodobú stratégiu na úrovni štátu a regiónov. Treba využívať integrované územné investície, mať nastavenú kvalitnú prípravu projektov, ale tiež znížiť náročnosť verejného obstarávania. Musíme vedieť, kam sa chceme uberať a podľa toho investovať nielen eurofondy, ale aj ďalšie financie do strategických oblastí," tvrdí Balík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie