• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Samosprávne kraje sa sústredia na reformu verejnej správy, privítali by pravidelný dialóg s vládou

Samosprávne kraje sa sústredia na reformu verejnej správy, privítali by pravidelný dialóg s vládou

Združenie SK8 oslavuje už 15.

29.5.2021 (Webnoviny.sk) - Ambíciou samosprávnych krajov je zaviesť tradíciu pravidelného dialógu s vládou.

Pri príležitosti 15. výročia založenia združenia samosprávnych krajov SK8 to povedal predseda združenia a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

SK8 sa podľa neho aktuálne zameriava na prípravu reformy verejnej správy, ktorá by podľa SK8 mala byť postavená na princípoch decentralizácie, subsidiarity a fiškálnej samostatnosti krajov.

„Hoci združenie samosprávnych krajov vzniklo v roku 2006, v minulosti bolo pomerne neaktívne.

Činnosť združenia sme sa preto aj s novou župankou a županmi rozhodli rozprúdiť v januári 2018. Teší ma, že sa stávame relevantným partnerom vláde, parlamentu, štátnym orgánom a inštitúciám,“ povedal Viskupič. SK8 sa podľa neho vďaka iniciatíve podarilo ovplyvniť viaceré zákony v prospech obyvateľov regiónov, napríklad v oblasti verejnej dopravy alebo krízového riadenia.

Od roku 2018 má SK8 kanceláriu, ktorá zabezpečuje odborné, organizačné, administratívne, hospodárske a technické úlohy súvisiace s jeho činnosťou. Následne boli v priebehu roka 2019 vytvorené aj sekcie financií, kultúry, sociálnych vecí, dopravy, školstva, zdravotníctva, energetiky a regionálna a kohézna sekcia. K tým sa najnovšie pridala aj hospodárska sekcia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie