• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati

Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati

Hnutie navrhuje aj napriek letnému obdobiu urýchlene rozprúdiť diskusiu pri hľadaní riešení pred tvorbou samosprávnych rozpočtov na roky 2023 až 2026.

10.7.2023 (SITA.sk) - Samosprávam bude pre výpadok dane z príjmov fyzických osôb a nedostatočné kompenzačné opatrenia chýbať v rokoch 2022 až 2025 celkovo 1,5 miliardy eur. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), podľa ktorého sú potrebné prehľadné dáta a plán pomoci.

Hrozivé čísla

Ako uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová, vlani hospodárili obce a kraje so schodkom 420 miliónov eur. Tento rok to bude podľa odhadu ministerstva financií 384 miliónov eur a zhruba okolo tejto sumy sa bude pohybovať deficit aj v nasledujúcom období. V rokoch 2022 až 2025 to má byť celkovo 1,5 miliardy eur.

„To je hrozivé číslo, hlavne ak si uvedomíme, že samosprávy nemajú peniaze na to, aby sa s týmto problémom vyrovnali. Hoci si na čas môžu pomôcť míňaním rezervných fondov či zadlžovaním v bankách, dlhodobo to nemôžu vydržať,“ vysvetlil ekonomický expert KDH a dvojka kandidátky Jozef Hajko.

Nedostatočné kompenzácie

Tento i budúci rok dostávajú samosprávy čiastočné kompenzácie, ktoré získa štát z výberu dane z právnických osôb. Mimoriadny transfer predstavuje v tomto roku 326 miliónov eur, o podobnej sume uvažuje ministerstvo financií aj budúci rok.

„To je však nedostatočné, hlavne ak si uvedomíme, že vyhliadky na výber dane z príjmov fyzických osôb, od ktorých sú samosprávy bytostne závislé, sú stále horšie,“ upozornil Ivan Bošňák s tým, že podľa júnovej prognózy Výboru pre daňové prognózy ministerstva financií budú mať kraje a obce tento rok o 212 miliónov eur menej, ako to bolo v schválenom rozpočte na tento rok.

„Budúci rok budú čísla ešte nepriaznivejšie,“ dodal kandidát KDH na poslanca NR SR.

Navrhujú diskusiu

KDH podľa Hajka navrhuje jasnú, transparentnú a verejnej kontrole podliehajúcu komunikáciu zo strany vlády k vyhliadkam výšky ich príjmov od štátu.

„Rovnako treba venovať okamžitú pozornosť hľadaniu náhradných zdrojov ich financovania pri výpadkoch transferov dane z príjmu fyzických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb,“ doplnil Hajko.

Podľa kresťanských demokratov nesmie súčasná vláda bremeno vyrovnania sa s deficitmi samospráv odsúvať na ďalšiu vládu po parlamentných voľbách. Hnutie napriek letnému obdobiu navrhuje urýchlene rozprúdiť diskusiu predstaviteľov samospráv, ministerstva financií, analytických jednotiek štátu a prípadne aj nezávislých analytikov pri hľadaní riešení pred tvorbou samosprávnych rozpočtov na roky 2023 až 2026.

Viac k téme: Rozpočet, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie