• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Sagan sa rozlúčil s Tour de France a Vingegaard je ako Pogačar (video)

Sagan sa rozlúčil s Tour de France a Vingegaard je ako Pogačar (video)

Trojnásobnému majstrovi sveta Saganovi stále patrí rekord "Starej dámy" so siedmimi víťazstvami v bodovacej súťaži.

24.7.2023 (SITA.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu TotalEnergies obsadil v nedeľňajšej záverečnej etape na 110. ročníku pretekov Tour de France 11. miesto a rozlúčil sa s týmto podujatím, keďže od budúcej sezóny už nebude jazdiť na ceste.

V špurte na Elyzejských poliach zvíťazil Belgičan Jordi Meeus (Bora-Hansgrohe) pred krajanom Jasperom Philipsenom (Alpecin-Deceuninck) a Holanďanom Dylanom Groenewegenom (Jayco-Alula).

Žltý dres obhájil Vingegaard

Prvenstvo v celkovej klasifikácii a žltý dres obhájil Dán Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), ktorý o 7:29 min zdolal druhého Slovinca Tadeja Pogačara (UAE Team Emirates). Na pódiu ich doplnil Brit Adam Yates (UAE Team Emirates) so stratou 10:56 min.

Viac o téme: Tour de France 2023

Saganovi patrí konečná 127. pozícia s mankom 5:14:17 h na víťaza. Bodovaciu súťaž o zelený dres ovládol Philipsen, biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov opäť získal Pogačar a bodkovaný pre najlepšieho vrchára Talian Giulio Ciccone (Lidl-Trek).

„Je to úžasné druhýkrát zvíťaziť na Tour de France. Bola to dlhá cesta, ale rýchlo to ubehlo. Každý deň to bolo veľmi náročné a bol to skvelý boj medzi mnou a Pogačarom. Každú etapu som si užil. Dúfam, že sa sem o rok vrátim a pokúsim sa o tretie víťazstvo," vyhlásil 26-ročný Vingegaard po 21. etape v Paríži.

Saganov rekord "Starej dámy"

Napodobnil zápis Pogačara, ktorý triumfoval v pretekoch dvakrát za sebou v rokoch 2020 a 2021. V ostatných dvoch edíciách skončil Slovinec druhý.

Tour de France absolvoval 12-krát a dosiahol 12 etapových triumfov. Po tejto sezóne ukončí profesionálnu kariéru na ceste a na OH 2024 v Paríži sa chce predstaviť v horskej cyklistike. Na cestných pretekoch sa od budúceho roka zúčastní už len mimo seriálu World Tour. V horskej cyklistike už súťažil na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie