• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Sagan na Tour de France 2022 zabojuje o ôsmy zelený dres, má svojich tradičných pomocníkov

Sagan na Tour de France 2022 zabojuje o ôsmy zelený dres, má svojich tradičných pomocníkov

Slovenský cyklista Peter Sagan odštartuje v piatok svoju jedenástu Tour de France, na 109.

30.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan sa v tomto roku jedenástykrát predstaví na Tour de France, najprestížnejších etapových pretekoch sveta.

Na 109. ročníku podujatia, ktoré sa začne v piatok 1. júla v dánskej Kodani, bude v drese francúzskeho tímu TotalEnergies bojovať o svoj ôsmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže v kariére.

Dvakrát prekonal koronavírus

Tridsaťdvaročný Žilinčan sa naladil na "Starú dámu" ziskom ôsmeho titulu majstra Slovenska v pretekoch s hromadným štartom.

Viac o téme: Tour de France 2022

"Je skvelé byť späť na Tour de France a vidieť opäť toľko divákov," povedal Sagan na pódiu pri slávnostnom predstavovaní tímov v hlavnom meste Dánska. "Uvidíme, je to mojím cieľom. Vyskúšame to, ale nič nie je isté," doplnil trojnásobný majster sveta na margo zisku ďalšieho zeleného dresu.

Sagan v tomto roku dvakrát prekonal ochorenie COVID-19 a celkovo trikrát za ostatných 18 mesiacov. Po zdravotnej stránke sa však už cíti dobre.

"Som veľmi rád, že tu môžem byť po tom, ako som zase chytil covid. Som rád, že ma to prešlo, už aj na majstrovstvách Slovenska som bol okej. Idem sa pokúšať o čo najlepšie výsledky každý deň. Jedine tak sa dá zvíťaziť alebo získať zelený dres. Budem to brať deň po dni a uvidíme, ako sa to bude vyvíjať," povedal pre RTVS držiteľ 121 profesionálnych víťazstiev.

Pochválil zloženie tímu

Najúspešnejší slovenský cyklista bude mať aj na tohtoročnej Tour de France svojich tradičných pomocníkov v osobách Poliaka Macieja Bodnara a Taliana Daniela Ossa. Okrem nich a Sagana figurujú v zostave tímu TotalEnergies aj Francúzi Pierre Latour, Anthony Turgis, Alexis Vuillermoz a Mathieu Burgaudeau, ako aj Nór Edvald Boasson-Hagen.


Sagan už absolvoval Tour de France v dresoch tímov Liquigas Canondale, Tinkoff-Saxo a Bora-Hansgrohe. Tentoraz nebude mať jeho zoskupenie jazdca, ktorý by mohol pomýšľať na zisk žltého dresu pre celkového víťaza.

"Ja si myslím, že to bude oveľa lepšie, pretože odpadáva oveľa viac stresu. Od lídra na celkové poradie sa vždy veľa očakáva a veľa vecí sa musí robiť inak, tým pádom pribúda aj viac stresu predtým. Malo by to byť skôr také uvoľnenejšie. Myslím si, že máme veľmi dobré zloženie tímu, čo sa týka horských aj šprintérskych etáp. Mohli by sme dobre bojovať o popredné pozície, uvidíme deň po dni," poznamenal Sagan.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie