• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

S redukciou detských pohotovostí súhlasí aj lekárska komora, situácia je alarmujúca a chýbajú stovky pediatrov

S redukciou detských pohotovostí súhlasí aj lekárska komora, situácia je alarmujúca a chýbajú stovky pediatrov

Detská pohotovosť naďalej funguje v priestoroch na Starohájskej ulici 1 v Trnave.

Slovenská lekárska komora (SLK) súhlasí so znížením počtu detských pohotovostí na Slovensku aj so skrátením ich ordinačných hodín do 20:00 namiesto do 22:00.

Ako uviedla komora v tlačovej správe, na alarmujúcu situáciu v ambulantných pohotovostných službách upozorňuje už od júla minulého roka.

Racionálne zhodnotenie podľa SLK hovorí, že je lepšie zachovať dostupnosť služby, ako riskovať jej úplné zrušenie.

Pediatri sú vo výpovednej lehote

„Žiaľ, politici si opäť neuvedomili vážnosť problému, situáciu podcenili, návrh neschválili. Stovky pediatrov sú vo výpovednej lehote,” uviedla komora. Lekárska komora plne chápe rozhodnutie týchto lekárov, nakoľko mnohí sú už v dôchodkovom veku. „Na druhej strane chápeme rozhorčenie rodičov malých pacientov. Zároveň však žiadame zamyslieť sa nad tým, kam chodili rodičia s deťmi doteraz medzi 22:00 a 7:30. Predvolebnými rukojemníkmi politikov sa stali tak pediatri, ako aj rodičia,” dodala SLK.

Situácia sa netýka len detských pohotovostí

Komora upozorňuje na to, že podobná situácia je aj v pohotovostiach pre dospelých, ktorú takisto treba riešiť. SLK apeluje na politikov, aby napriek krátkosti času do skončenia ich mandátu urobili všetko preto, aby situáciu vyriešili a prijali navrhované riešenia.


,„Je viac ako isté, že bez pediatrov z ambulancií lekári v nemocniciach situáciu zvládnu iba ťažko,” uzavrelo prezídium Slovenskej lekárskej komory.


Stovky pediatrov naprieč celým Slovenskom sa rozhodli v koordinovanej akcii podať výpovede z ambulantných pohotovostných služieb (APS). Medzi hlavné dôvody patrí vysoké množstvo chýbajúcich pediatrov a nenavyšovanie ich kapacít.

Každý druhý ordinujúci pediater je dôchodca

Takisto k tomuto kroku viedol fakt, že sú služby APS nadmerne zneužívané.

„V systéme chýba každý piaty pediater a každý druhý z tých, čo pracujú, je dôchodca. Ak by sa všetci pediatri, ktorí sú v dôchodkovom veku, rozhodli ísť zajtra do dôchodku, zostalo by takmer 600-tisíc detí bez prístupu k pediatrickej starostlivosti,“ upozornila Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Detské pohotovosti budú zanikať

Od augusta tohto roka do začiatku novembra budúceho roka by malo na Slovensku postupne zaniknúť 21 pevných bodov detských pohotovostí. Zo súčasných 61 bodov by malo ísť o zníženie na konečných 40 bodov.

K 2. júlu budúceho roka sa majú vyradiť pevné body desiatich detských pohotovostí v Košiciach-okolí, Ružomberku, Sabinove, Galante, Medzilaborciach, Myjave, Námestove, Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch a Senici. Od 2. novembra budúceho roka by sa mali zrušiť pevné body piatich detských ambulancií v Dubnici, Kráľovskom Chlmci, Partizánskom, Pezinku a Šali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie