• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

S nárastom úrokových sadzieb sa spája aj otázka drahšieho úverovania. Analytik hovorí, aká je situácia

S nárastom úrokových sadzieb sa spája aj otázka drahšieho úverovania. Analytik hovorí, aká je situácia

Európska centrálna banka v posledný júlový týždeň podľa očakávania sadzby zvýšila o 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.

S úrovňou vyšších úrokových sadzieb sa spája otázka drahšieho úverovania. Tá sa na Slovensku dostáva čoraz viac aj do politickej roviny, najmä v súvislosti s predčasnými voľbami.

Relatívne priaznivá situácia

No ako povedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, situácia je pre našincov aj napriek absolútnemu nárastu sadzieb stále relatívne priaznivá.

Podľa analytika však pokračuje prepad spotreby domácností, keď opäť klesali maloobchodné tržby. Podľa očakávania stále klesajú aj ceny nehnuteľností.

„Dobrou správou ostáva, že jednociferná inflácia je na dohľad a rast cien energií v budúcom roku je podľa premiéra Ľudovíta Ódora v podstate vyriešený, hoci konkrétne číslo bude závisieť už na novej vláde,“ povedal Kočiš.

Sadzby nových úverov

Európska centrálna banka v posledný júlový týždeň podľa očakávania sadzby zvýšila o 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.

Z historického pohľadu sú úrokové sadzby na nových úveroch v porovnaní s cenou, za ktoré sa vedia banky financovať, podľa analytika relatívne nízke. „Z pohľadu výšky úrokov ide skôr o návrat k dlhodobému priemeru,“ poznamenal Kočiš.

Sadzby nových úverov, vrátane refixov, sú teraz podľa neho na podobných úrovniach ako na konci finančnej krízy po roku 2010, hoci základný úrok centrálnej banky je teraz podstatne vyššie.


„Môžeme preto očakávať, že sadzby na úveroch ešte porastú, čím sa situácia normalizuje. Postupne pravdepodobne uvidíme aj ďalší rast úrokových sadzieb na sporiacich a termínovaných vkladoch,“ povedal analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie