• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

S čím vašej firme pomôže účtovný softvér

S čím vašej firme pomôže účtovný softvér

V posledných rokoch vývoj informačných a účtovných systémov nabral taký smer, že aj kedysi jednoduchší a cenovo dostupnejší softvér sa v mnohých ohľadoch vyrovná pokročilým podnikovým systémom.

Kým človek podniká sám na seba, alebo má len malú firmu, často mu na účtovníctvo stačí Excel a jednoduchá fakturačná aplikácia.

S rastom firmy či príchodom prvých zamestnancov už je však administratívna záťaž enormná a je načase siahnuť po účtovnom programe, ktorý pomôže s účtovníctvom, mzdami alebo skladmi.

V článku detailnejšie popisujeme funkcie, ktoré podnikateľom pomáhajú najviac.

Účtovníctvo

Srdcom každého účtovného systému sú funkcie a moduly, ktoré uľahčujú vedenie daňovej evidencie a (podvojného) účtovníctva. V programe tak napríklad


• evidujete prijaté a vystavené faktúry,

• spravujete banku a pokladnicu,

• riešite náklady alebo odpisy,

• máte prehľad nad záväzkami a pohľadávkami,

• alebo si rýchlo vygenerujete daňové priznanie.


Väčšinu týchto vecí, samozrejme, zvládnete aj na papieri alebo v tabuľkách, ale keď raz vyskúšate pohodlie účtovného programu, už sa k nim nebudete chcieť vrátiť naspäť. S pribúdajúcou agendou sú komfort a úspora času čím ďalej zreteľnejšie.

Mzdy

S príchodom prvých zamestnancov musíte riešiť mzdové účtovníctvo, čo je tak špecifická disciplína, že sa na ňu mnohé účtovníčky a účtovníci vyložene špecializujú. Účtovný program vám pomôže hlavne s


• vedením mzdových listov,

• spracovaním miezd (vrátane príplatkov, zrážok alebo úľav),

• platbami poistného a záloh,

• prehľadmi a potvrdeniami, ktoré sú so mzdami spojené.


Na vedenie mzdového účtovníctva je účtovný alebo mzdový a personálny softvér takmer nevyhnutný. Výnimkou je len situácia, keď si účtovníctvo nechávate spracovať externe účtovnou firmou – vtedy tento softvér zvyčajne používa účtovnícka firma.

Sklady / evidencia majetku

Rastom firmy zvyčajne rastú aj aktíva = majetok podniku. Mnohí podnikatelia majú napriek tomu pocit, že kým nemajú sklad s tovarom či materiálom, skladový modul alebo softvér nepotrebujú.


Jednoduché skladové funkcie však môžu slúžiť práve na evidenciu vášho vlastného majetku, kde si pod „skladom“ predstavte svoju firmu.


Firmy so skutočnými skladmi s tovarom alebo materiálom už naplno využijú pokročilejšie skladové funkcie, ktoré napríklad


• zjednodušujú príjem a výdaj tovaru,

• ponúkajú kompletný prehľad o tovare (skladová pozícia, šarža, exspirácia),

• alebo zjednodušujú inventúry a vratky.

Ďalšie obľúbené funkcie

Neodmysliteľnou súčasťou účtovných programov a systémov sú aj funkcie ako adresár kontaktov (veľmi zjednodušené CRM) alebo kniha jázd. Náročnejší podnikatelia ocenia napríklad aj možnosť prepojenia účtovného programu s e-shopom alebo automatizačné funkcie (EDI a ďalšie).


V posledných rokoch vývoj informačných a účtovných systémov nabral taký smer, že aj kedysi jednoduchší a cenovo dostupnejší softvér sa v mnohých ohľadoch vyrovná pokročilým podnikovým systémom. Tieto programy sú teda stále cenovo dostupné, ale pokryjú potreby širokého portfólia firiem, s ktorými navyše dokážu veľmi dlho rásť.Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie