• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Rýchlovlaky TGV budú ekologickejšie, prezident Macron predstavil model novej generácie

Rýchlovlaky TGV budú ekologickejšie, prezident Macron predstavil model novej generácie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstavil model novej generácie ekologickejších superrýchlych vlakov TGV.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok predstavil model novej generácie ekologickejších superrýchlych vlakov, známych ako TGV, štyri desaťročia po uvedení týchto strojov do prevádzky.

Na prezentácii, ktorá sa konala na parížskej železničnej stanici Gare de Lyon, Macron vyzdvihol ekologický aspekt nového vlaku. „Toto desaťročie bude pre TGV o inováciách,“ povedal Macron a dodal, že Francúzsko musí produkovať menej emisií a podporovať nové formy energie.

Nový model TGV pojme 740 pasažierov, čo je viac ako súčasná kapacita 600 cestujúcich. Do prevádzky ho plánujú uviesť v roku 2024. Spotrebuje o pätinu menej elektrickej energie oproti súčasnému modelu, pričom si udržiava maximálnu rýchlosť 320 kilometrov za hodinu.

Ceremoniál sa konal 40 rokov po tom, čo vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterrand na tej istej stanici odštartoval ambiciózny technologický projekt predstavením prvého TGV, ktorý spôsobil revolúciu v modernom cestovaní.


Macronova vláda prisľúbila v tomto roku 6,5 miliardy eur na nové investície do rozšírenia vysokorýchlostných vlakových liniek. Posilnenie využívania vlakov je súčasťou stratégie francúzskej vlády znižovať emisie.


Najčítanejšia najnovšia správa

V Rači horia vinohrady, na mieste zasahujú hasiči a pribudol aj ďalší požiar (foto)

v raci horia vinohrady na mieste zasahuju hasici a pribudol aj dalsi poziar foto

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Bratislavskí hasiči aktuálne zasahujú pri požiari vinohradov v Rači. Informáciu pre agentúru SITA potvrdili z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

„Môžeme potvrdiť zásah hasičov, bližšie informácie poskytneme neskôr,“ uviedli z operačného strediska HaZZ.

Neprejazdný úsek

Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, policajti a hasiči zasahujú pri požiari porastu a časti vinohradov s veľkosťou približne päť hektárov, na Peknej Ceste smer Vinohrady.

„Uvedený úsek je neprejazdný. Upozorňujeme vodičov, aby sa riadili pokynmi polície a využili alternatívne trasy," vyzýva polícia.

Pribudol ešte jeden požiar

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave Štefan Koči, hasiči momentálne zasahujú pri hasení dvoch požiarov.

„Požiar vinohradu bol ohlásený krátko po 13:00 na Horskej ceste v mestskej časti Rača, kde zasahuje 24 príslušníkov HaZZ s ôsmimi kusmi hasičskej techniky, a tiež členovia dobrovoľného hasičského zboru Rusovce,“ uviedol.

Pri požiari na Račianskej ulici, ktorý bol ohlásený pred 14:30 zasahuje 12 príslušníkov HaZZ s dvoma kusmi hasičskej techniky, a tiež dobrovoľní hasiči z Rače a Záhorskej Bystrice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie