• Dnes je: Piatok 15. októbra 2021 meniny má Terézia

Rýchlovlaky TGV budú ekologickejšie, prezident Macron predstavil model novej generácie

Rýchlovlaky TGV budú ekologickejšie, prezident Macron predstavil model novej generácie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstavil model novej generácie ekologickejších superrýchlych vlakov TGV.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok predstavil model novej generácie ekologickejších superrýchlych vlakov, známych ako TGV, štyri desaťročia po uvedení týchto strojov do prevádzky.

Na prezentácii, ktorá sa konala na parížskej železničnej stanici Gare de Lyon, Macron vyzdvihol ekologický aspekt nového vlaku. „Toto desaťročie bude pre TGV o inováciách,“ povedal Macron a dodal, že Francúzsko musí produkovať menej emisií a podporovať nové formy energie.

Nový model TGV pojme 740 pasažierov, čo je viac ako súčasná kapacita 600 cestujúcich. Do prevádzky ho plánujú uviesť v roku 2024. Spotrebuje o pätinu menej elektrickej energie oproti súčasnému modelu, pričom si udržiava maximálnu rýchlosť 320 kilometrov za hodinu.

Ceremoniál sa konal 40 rokov po tom, čo vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterrand na tej istej stanici odštartoval ambiciózny technologický projekt predstavením prvého TGV, ktorý spôsobil revolúciu v modernom cestovaní.


Macronova vláda prisľúbila v tomto roku 6,5 miliardy eur na nové investície do rozšírenia vysokorýchlostných vlakových liniek. Posilnenie využívania vlakov je súčasťou stratégie francúzskej vlády znižovať emisie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie