• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Ružinovčania ušetria na účtoch za plyn desiatky eur, mestská časť uzavrela zmluvu s novým dodávateľom

Ružinovčania ušetria na účtoch za plyn desiatky eur, mestská časť uzavrela zmluvu s novým dodávateľom

Zmluva, ktorú uzavrel Ružinov s doterajším dodávateľom tepla – Prvou ružinovská spoločnosť (PRS), členom skupiny Engie, sa po 20 rokoch končí.

Novým dodávateľom tepla pre bratislavský Ružinov sa stane štátna spoločnosť MH Teplárenský holding (MH TH). Rozhodli o tom ružinovskí poslanci na tohtotýždňovom zastupiteľstve.

Starosta mestskej časti Martin Chren na sociálnej sieti uviedol, že prevzatím sekundárnych rozvodov tepla MH TH ušetrí každá domácnosť ročne 122 eur.

Vysoké faktúry za plyn

Zmluva, ktorú uzavrel Ružinov s doterajším dodávateľom tepla – Prvou ružinovská spoločnosť (PRS), členom skupiny Engie, sa po 20 rokoch končí.

Podľa starostu Chrena išlo v prípade PRS o prakticky nevypovedateľnú zmluvu, na základe ktorej 20-tisíc ružinovských domácností platilo za teplo o 20 percent viac ako mestské časti, kde teplo dodávala štátna spoločnosť.

„Doteraz to fungovalo tak, že súkromná firma kúpila teplo na konci “veľkej rúry” od MH TH za cenu 80 eur, prepravila ho našimi “rúrkami” do panelákov a tam ho obyvateľom predala za 97 eur,“ konštatuje starosta.

Dôležitou súčasťou dohody s MH TH je podľa Chrena klauzula, že ak niekto dokáže zabezpečiť pre Ružinov teplo lacnejšie, môžu zmluvu o prenájme s MH TH vypovedať. „Čiže nejde o nevypovedateľnú zmluvu o prenájme na 20 rokov ako doteraz,“ uzavrel.

Domácnosti ušetria desiatky eur

Zmenu dodávateľa tepla schválili tento týždeň aj poslanci Starého Mesta. Mestská časť vypovie zmluvu súčasnému dodávateľovi tepla – spoločnosti Termming, členovi skupiny Engie, a uzatvorí novú zmluvu na prenájom sekundárnych rozvodov tepla so štátnou spoločnosťou MH TH. Tá by mala začať platiť od 1. januára 2023.


Štátna MH TH vyhlásila, že v prípade, ak sa stane sekundárnym dodávateľom tepla v Starom Meste a v Ružinove, ich obyvatelia ušetria ročne desiatky eur. Proti tomu sa ohradila skupina Engie, ktorá dodáva teplo do oboch mestských častí.

Tvrdí, že zníženie cien tepla v Ružinove a Starom Meste v prípade uzatvorenia kontraktu s MH TH zaplatia aj obyvatelia iných mestských častí Bratislavy.

Spoločné zdieľanie nákladov

MH TH považuje systém spoločného zdieľania nákladov na teplo za spravodlivý a solidárny, čo je podľa nich potvrdené aj ich dlhodobo najnižšou cenou tepla v Bratislave.


Skupina Engie navyše upozornila, že postup zmeny dodávateľa tepla bez verejnej súťaže sa javí byť v rozpore s metodickým usmernením Úradu pre verejné obstarávanie a za nedodržanie zákonného postupu hrozia mestským častiam pokuty v miliónoch eur.


„Meniť dodávateľa tepla na najbližších 20 rokov priamym zadaním a bez dostatočnej odbornej diskusie je v dnešnej dobe prinajmenšom nezodpovedné,“ uviedla skupina Engie. Takýto postup je podľa nej nevýhodný pre obyvateľov a navyše v rozpore s platnou legislatívou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie