• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Ruský novinár Muratov predal svoju Nobelovu medailu, viac ako 100 miliónov dolárov pôjde ukrajinským deťom (video)

Ruský novinár Muratov predal svoju Nobelovu medailu, viac ako 100 miliónov dolárov pôjde ukrajinským deťom (video)

Ruský novinár a držiteľ Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov v pondelok predal v aukcii medailu, ktorú v súvislosti s touto cenou dostal.

Celý výnos smeruje na pomoc ukrajinským detským utečencom. Americká aukčná spoločnosť Heritage Auctions v pondelok na mikroblogovacej sieti Twitter oznámila, že medailu predali za 103,5 milióna dolárov a peniaze smerujú pre Detský fond Spojených národov. Informuje o tom portál cnn.com.

„Práve teraz je pre mňa cena príležitosťou na to, aby som ju zdieľal s ľuďmi,“ povedal Muratov pred aukciou a vyzval ľudí po celom svete, aby sa k nemu pripojili a tiež prispeli. Riaditeľ Nórskeho Nobelovho inštitútu Olav Njolstad podľa spoločnosti Heritage Auctions dražbu podporil a označil ju za „veľkorysý akt dobročinnosti“.

Dmitrij Muratov

Muratov je šéfredaktorom nezávislého ruského denníka Novaja Gazeta, ktorý kritizoval ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a to, že ruská vláda používa vojenskú moc doma aj za hranicami.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie