• Dnes je: Štvrtok 21. septembra 2023 meniny má Matúš

Rusku verím rovnako ako Západu, tvrdí Erdogan a naznačil aj revitalizáciu vzťahov s Európskou úniou

Rusku verím rovnako ako Západu, tvrdí Erdogan a naznačil aj revitalizáciu vzťahov s Európskou úniou

„Do tej miery, do akej je Západ spoľahlivý, je spoľahlivé aj Rusko," vyhlásil turecký prezident.

19.9.2023 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podľa svojich slov verí Rusku rovnako, ako verí Západu.

„Nemám dôvod im neveriť,“ povedal pre amerického vysielateľa PBS v New Yorku, kam pricestoval na Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN).

Udržiava kontakty s Moskvou aj Kyjevom

„Do tej miery, do akej je Západ spoľahlivý, je rovnako spoľahlivé aj Rusko. Posledných 50 rokov sme čakali na prahu Európskej únie (EÚ) a v tomto momente verím Rusku rovnako, ako verím Západu,“ vyhlásil turecký prezident.

Ankara počas vojny na Ukrajine udržiava úzke vzťahy s Moskvou aj Kyjevom. V júli minulého roka Turecko a OSN uzavreli dohodu, ktorá umožňovala bezpečné prepravovanie exportu ukrajinských agroproduktov z čiernomorských prístavov, čo pomohlo zmierniť globálnu potravinovú krízu.


Moskva sa pred dvoma mesiacmi od čiernomorskej obilnej iniciatívy stiahla s argumentom, že sa neplnili záväzky z paralelnej dohody o ruskom exporte, a ruský vodca Vladimir Putin na nedávnom stretnutí s Erdoganom odmietol návrat. Rusko však sľúbilo, že dodá 1 milión ton obilia do Afriky.

Putin chce vojnu ukončiť čo najskôr

Pokiaľ ide o vojnu a jeho kontakty s Putinom, Erdogan povedal, že je „celkom zrejmé, že táto vojna bude trvať dlho“, ale ruský vodca je „na strane ukončenia tejto vojny čo najskôr“. „To povedal a ja jeho vyjadreniu verím,“ skonštatoval.


Erdogan tiež naznačil revitalizáciu vzťahov Turecka s Európskou úniou a prístupového procesu do Únie, ako aj zlepšenie vzťahov s Washingtonom. Tie sa v poslednom období sústredili na členstvo Švédska v NATO a možnú dohodu o dodaní stíhačiek F-16 Turecku.

Dve odlišné veci

Turecký prezident zopakoval, že tieto témy by nemali spolu súvisieť a rozhodnutie o švédskom členstve je na tureckom parlamente, kde má jeho strana väčšinu.


„Ak parlament neurobí pozitívne rozhodnutie, tak sa nedá nič robiť,“ povedal.


Zároveň zdôraznil, že otázka švédskeho členstva a prístupové rokovania do EÚ „sú dve odlišné veci“. V júli pritom povedal, aby členské štáty Únie otvorili cestu Turecku výmenou za uvoľnenie cesty pre Švédsko do NATO.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 21. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 21 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Predpoludním sa vyhnete finančnému riziku. Tešte sa na večer! Čaká vás prekvapujúce stretnutie a dozviete sa nové správy. Pozor, aby ste nezanedbali pohostinnosť.

Býk 21.4. - 21.5.

Úlohy stojace pred vami zvládnete, aj keď mnohé budú znamenať pre vás stratu. Zamerajte sa na citový život. Niečo by ste v ňom mohli zlepšiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.

Rak 22.6. - 22.7.

Všetkých v okolí prekvapí vaša usilovnosť a činorodosť. Budete mať úspech pri presadzovaní požiadaviek. Do citových vzťahov silu nemiešajte!Všetky Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie