• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Rusku nesvitá na lepšie časy, milionári sa balia a vo veľkom opúšťajú krajinu

Rusku nesvitá na lepšie časy, milionári sa balia a vo veľkom opúšťajú krajinu

Keďže západné sankcie zasahujú ruskú elitu, predpokladá sa, že Rusko v roku 2022 príde o približne 15-tisíc osôb s majetkom vyšším ako milión dolárov.

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Po invázii na Ukrajinu a z dôvodu západných sankcií z Ruska húfne odchádzajú milionári. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Podľa správy spoločnosti Henley & Partners, ktorá pomáha bohatým ľuďom so sťahovaním do zahraničia, sa očakáva, že v tomto roku opustí krajinu takmer trikrát toľko ruských milionárov ako v roku 2019.

Keďže západné sankcie zasahujú ruskú elitu, predpokladá sa, že Rusko v roku 2022 príde o približne 15-tisíc osôb s majetkom vyšším ako milión dolárov, čo je asi 15 % ruských milionárov.

Analytik Andrew Amoils uviedol, že údaje o „migrácii bohatstva sú veľmi dôležitým meradlom“ zdravia ekonomiky a dodal, že v minulosti to zvyčajne znamenalo „veľký kolaps“ danej krajiny.

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj kritizuje prokrastináciu pri dodávkach zbraní a Putin podľa Kahla nedosiahne svoje ciele

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave priznal „bolestivé straty“ ukrajinských síl v bojoch proti Rusom v meste Sjevjerodoneck a v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.


Ukrajinské sily sa podľa neho stále pokúšajú o evakuáciu civilistov zo Sjevjerodonecka po tom, čo Rusko zničilo posledný most do mesta. Ako tiež povedal, obrana regiónu Donbas je podstatná, keďže výsledok bitky oň naznačí smer vojny. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zelenskyj zopakoval, že Ukrajina potrebuje moderné protiraketové zbrane. Pre prokrastináciu pri ich dodávaní podľa neho neexistuje žiadne ospravedlnenie. Prezident zároveň vyzval ľudí, aby vydržali a naďalej tvrdo bojovali.


Politický námestník amerického ministra obrany Colin Kahl vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin stále dúfa, že obsadí veľkú väčšinu Ukrajiny napriek neúspechom na začiatku invázie. Vyslovil však presvedčenie, že nádeje ruského prezidenta nezodpovedajú realite. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Stále si myslím, že má plány pre významnú časť Ukrajiny, ak nie pre celú krajinu,“ povedal Kahl. „Avšak nemyslím si, že tieto ciele môže dosiahnuť,“ dodal. „Môžu dosiahnuť taktické zisky tu a tam. Ukrajinci odolávajú. Nemyslím si, že Rusi majú kapacitu dosiahnuť tieto grandiózne ciele,“ poznamenal námestník amerického ministra obrany.


Rusko zakázalo vstup na svoje územie desiatkam britských novinárov a osobností z oblasti obrany. Krok je reakciou na britské sankcie voči Rusku.


Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že novinári uvedení na zozname sú zapojení do „zámerného šírenia nepravdivých a jednostranných informácií o Rusku a udalostiach na Ukrajine a v Donbase“ a prispievajú „k podnecovaniu rusofóbie v britskej spoločnosti“. Informuje o tom britský vysielateľ BBC, ktorého zamestnanci sú medzi 29 mediálnymi osobnosťami na zozname.


Okrem BBC majú novinárov na zozname aj noviny Times, Daily Telegraph, Guardian, Daily Mail, Independent a televízie Sky, Channel 4 a ITV. Zákaz má tiež 20 osôb „spojených s obranným priemyslom“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie