• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Rusko znížilo dodávky plynu do Európy približne o tretinu, Slovensko začína plniť svoje zásobníky

Rusko znížilo dodávky plynu do Európy približne o tretinu, Slovensko začína plniť svoje zásobníky

Európa sa už pre vojnu na Ukrajine pripravuje na možné zastavenie dodávok plynu z Ruska. Ministerstvo hospodárstva SR chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko.

Dodávky plynu z Ruska od polovice tohto týždňa mierne klesajú. Kým prvé aprílové dni sa cez Veľké Kapušany prepravilo z Ruska na Slovensko viac ako 90 miliónov metrov kubických plynu, v súčasnosti prúdi niečo vyše 63 miliónov kubíkov.

Na Ukrajinu neposielame žiadny plyn

Ako vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou Eustream, v prvý deň budúceho týždňa by malo na Slovensko podľa plánov prísť takmer 62 miliónov metrov kubických.


Naďalej platí, že Slovensko počas aprílových dní neposiela ani kubík plynu na Ukrajinu. Cez plynovod Vojany – Užhorod naposledy prúdil plyn v marci, keď denne vojanským plynovodom prúdilo zhruba 2,6 milióna kubíkov plynu.

Koniec vykurovacej sezóny

Európa sa už pre vojnu na Ukrajine pripravuje na možné zastavenie dodávok plynu z Ruska. Ministerstvo hospodárstva SR chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko, keďže sme takmer na sto percent závislí na dodávkach ruského plynu.


Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že situáciu s dodávkami plynu a ropy z Ruska sledujú na dennej báze a následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy.

Od prvého aprílového dňa sa začali plniť aj plynové zásobníky, posledný marcový deň sa totiž oficiálne skončila vykurovacia sezóna.

Dobrá správa pre vodičov, zdražovanie benzínu a nafty by už malo čoskoro skončiť


Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by už nemali ďalej rásť. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhľadom na mierny pokles cien ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch, ceny na našich pumpách sa zastabilizujú a v ďalšom týždni sa výraznejšie zvyšovať nebudú.

Uvoľnenie zásob ropy

„Aj ďalší rast cien ropy na svetovom trhu bude pravdepodobne nateraz limitovaný dohodou krajín o uvoľnení zásob ropy zo strategických rezerv. Ďalší vývoj bude závisieť ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy,“ dodala Glasová.


Podľa údajov Štatistického úradu SR v trinástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu aj nafty na týždennej báze výrazne zvýšili.


Liter 95-oktánového benzínu sa tak predával za priemernú cenu 1,758 eura a jeho cena vzrástla o 3,4 %. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,951 eura za liter a oproti týždňu predtým sa tak zvýšila o 2,5 %.

Ceny ropy lámu rekordy

Najvýraznejšie zdražela nafta, ktorá si na týždennej báze pripísala 3,5 % na úroveň 1,725 eura za liter. „Ceny nafty tak prvýkrát prekročili hranicu 1,70 eura za liter,“ doplnila Glasová.


V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 30 % ako vlani a benzín 98 o 26 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 47 % drahšia ako vlani.


Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a dostali sa do pásma 110 až 130 dolárov za barel.

Krajiny sa spojili v boji proti zdražovaniu

Počas ostatných dvoch týždňov ale ceny čierneho zlata postupne klesajú a tento týždeň sa hýbali v pásme 100 až 108 dolárov za barel.


„Podpísalo sa pod to rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA, že uvoľní zo svojich strategických rezerv 120 miliónov barelov ropy. Polovicu z tohto objemu by pritom mali uvoľniť USA a druhú polovicu ostatné členské štáty,“ vysvetlila Glasová. USA okrem poskytnutia týchto 60 miliónov barelov oznámili už skôr uvoľnenie ďalších 120 miliónov barelov zo svojich rezerv. Celkovo tak USA pustia na trh až 180 miliónov barelov.


„Táto dohoda medzi členskými krajinami IEA, kam patria aj USA, bude zrejme v najbližšom období brzdiť rast cien ropy na trhu,“ uzavrela Glasová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie