• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Rusko začalo v ukrajinskom meste Cherson zavádzať rubeľ ako platidlo

Rusko začalo v ukrajinskom meste Cherson zavádzať rubeľ ako platidlo

Britský rezort obrany uviedol, že v Chersone sa začalo obdobie prechodu od ukrajinskej hrivny k ruskému rubľu.

1.5.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko podľa informácií britského ministerstva obrany zavádza rubeľ ako platidlo v ukrajinskom meste Cherson, ktoré ruská armáda obsadila na začiatku vojny proti Ukrajine.

Britský rezort obrany uviedol, že v Chersone sa v nedeľu začalo štvormesačné obdobie prechodu od ukrajinskej hrivny k ruskému rubľu. Tento krok je „znakom ruského zámeru uplatňovať silný politický a ekonomický vplyv v Chersone," konštatovalo britské ministerstvo obrany.

Pretrvávajúca kontrola nad Chersonom a jeho dopravnými trasami zvýši schopnosť Ruska podporovať svoj postup na sever a západ a zlepšiť bezpečnosť ruskej kontroly nad Krymom," dodal britský rezort obrany.

Cherson sa nachádza približne 450 kilometrov juhovýchodne od ukrajinskej metropoly Kyjiv. Rusko obsadilo toto mesto neďaleko polostrova Krym začiatkom marca.

Z panoramatických fotiek naskakujú zimomriavky, ukazujú ruské zverstvá na Ukrajine

Situáciu, ktorá sa momentálne odohráva na Ukrajine, s napätím sleduje celý svet. Obyvatelia by sa chceli najradšej z tejto krutej reality prebudiť a zabudnúť na ňu. Ako tvrdí na webe ukrajinský fotograf Dmytro Malyšev, je to však realita, v ktorej žijeme a mali by sme si ju pamätať.

Domovy opustili milióny ľudí

Rusi rozpútali vojnu proti Ukrajine už v roku 2014, keď prebehla okupácia Krymu aj časti Doneckej a Luhanskej oblasti. Ruské jednotky začali 24. februára rozsiahlu ofenzívu. Vo vojne vyhasli životy mnohých civilistov, ich presný počet v súčasnosti nie je možné uviesť.

Viac ako 10 miliónov Ukrajincov muselo opustiť svoje domovy. Momentálne sa mnohí už nemajú kam vrátiť, pretože vojaci zrovnali so zemou domy a bytovky.

Západ môže pomôcť ukončiť vojnu

„Špeciálna operácia“, ako Putin nazval inváziu, ukazuje, ako vyzerajú ukrajinské mestá po napadnutí ruských vojakov – od oslobodenia, po okupáciu až následky delostreleckej paľby spolu s leteckými útokmi. Vojna ukázala, ako sa môžu útulné a malebné uličky premeniť na uličky plné zbúraných budov, spálených strojov a pohrebov zabitých.

Západné krajiny by podľa Malyševa mohli pomôcť ukončiť masové ničenie ukrajinských miest. Okamžitá dodávka ťažkých zbraní na žiadosť ukrajinskej vlády a úplné embargo na dovoz ruských energií je primeranou cenou za milióny zachránených Ukrajincov. Každá hrivna, každý dolár či každé euro investované do pomoci pre ukrajinskú armádu pomáha ochrániť vlasť nášho východného suseda.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie