• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Rusko sa pri výrobe Sputnika obracia na čínske firmy, dopyt po vakcíne výrazne prevyšuje výrobné kapacity

Rusko sa pri výrobe Sputnika obracia na čínske firmy, dopyt po vakcíne výrazne prevyšuje výrobné kapacity

Odborníci spochybňujú schopnosť Ruska naplniť svoj záväzok krajinám vo svete.

Rusko sa obracia na viaceré čínske firmy v snahe urýchliť výrobu vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, po ktorej dopyt je na vzostupe.

Rusko v ostatnom období oznámilo tri dohody na 260 miliónov dávok s čínskym spoločnosťami Hualan Biological Bacterin Inc., Shenzhen Yuanxin Gene tech Co. a Tibet Rhodiola Pharmaceutical Holding Co, uvádza agentúra AP.

Tento krok by mohol podľa nej znamenať, že sa dávky očkovacej látky rýchlejšie dostanú do krajín v Latinskej Amerike, na Blízkom východe a v Afrike, ktoré si objednali ruskú vakcínu, zatiaľ čo Spojené štáty a Európska únia (EÚ) sa sústreďujú hlavne na domáce vakcinačné potreby.

Dopyt prevyšuje ponuku

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa vyjadril, že dopyt po Sputniku V značne prevyšuje ruskú domácu výrobnú kapacitu. Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval vývoj očkovacej látky, podpísal dohody s viacerými výrobcami liekov v zahraničí, vrátane Indie, Južnej Kórey, Turecka, Srbska či Talianska. Existujú však náznaky, že zahraniční výrobcovia, s výnimkou tých v Bielorusku a Kazachstane, zatiaľ nevyrobili väčšie množstvo vakcín.

Odborníci spochybňujú schopnosť Ruska naplniť svoj záväzok krajinám vo svete. Podľa analytickej spoločnosti Airfinity, ktorá sídli v Londýne, sa Rusko dohodlo na dodaní zhruba 630 miliónov dávok Sputnika V do viac ako 100 krajín, no exportovalo zatiaľ len 11,5 milióna.


Rusko „je veľmi ambiciózne a je nepravdepodobné, že splní svoje ciele,“ vyjadril sa šéf Airfinity Rasmus Bech Hansen. Spolupráca s Čínou na výrobe vakcíny Sputnik V by mohla byť podľa neho pre obe krajiny veľmi výhodná.

Napriek spomalenému dodávaniu sa Rusku darí vo vakcínovej diplomacii. „Rusko bolo schopné vybudovať si silnejšie diplomatické väzby a v oblastiach, kde to predtým nedokázalo,“ vyjadrila sa analytička z poradenskej spoločnosti Economist Intelligence Unit Imogen Page-Jarrett. „Majú túto príležitosť, zatiaľ čo USA, EÚ a India sa zameriavajú na domáci sektor a zvyšok sveta volá po dodávkach vakcín,“ dodala.

Rusko v očkovaní zaostáva

Čo sa očkovania obyvateľstva proti koronavírusu týka, Rusko zaostáva. Do 27. apríla dostalo prinajmenšom jednu dávku z troch dostupných vakcín len 12,1 milióna obyvateľov, čo je menej ako 10 percent, a dve len 7,7 milióna, a teda 5 percent. To posúva Rusko ďaleko za USA, kde zaočkovali aspoň jednou dávkou vakcíny 43 percent obyvateľov, i EÚ s takmer 27 percentami.

Tempo očkovania a neochota obyvateľov vyvolávajú pochybnosti o tom, či sa úradom podarí dosiahnuť ich cieľ do polovice júna zaočkovať viac ako 30 miliónov a do augusta takmer 69 miliónov zo 146 miliónov obyvateľov Ruska.


Podľa dátového analytika Alexandra Dragana, ktorý monitoruje vakcináciu v krajine, tam denne zaočkovali 200 až 205-tisíc ľudí. Na to, aby Rusko dosiahlo júnový cieľ, potrebuje tento počet takmer zdvojnásobiť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie