• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Rusko po vzbure wagnerovcov zadržalo viac ako 10 vysokých dôstojníkov, Surovikin spresnil svoju úlohu

Rusko po vzbure wagnerovcov zadržalo viac ako 10 vysokých dôstojníkov, Surovikin spresnil svoju úlohu

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) predtým vyhlásila, že uzavrela trestný prípad vzbury.

14.7.2023 (SITA.sk) -  Ruská tajná služba zadržala v súvislosti so vzburou Jevgenija Prigožina najmenej 13 vysokých vojenských dôstojníkov vrátane generála Sergeja Surovikina a 15 dôstojníkov suspendovali alebo vyhodili. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda, odvolávajúc sa na The Wall Street Journal (WSJ).

Následky vzbury

Podľa zdrojov WSJ Surovikina na niekoľko hodín zadržali po začiatku vzbury a v súčasnosti sa nachádza v Moskve. Neobvinili ho zo spáchania žiadneho trestného činu, nebol vo väzbe, ale údajne ho viackrát vypočúvali, keďže vyšetrovatelia sa pokúšali spresniť, aká bola jeho úloha pri vzbure.

Jeden zo zdrojov uvádza, že Surovikin vedel o plánoch týkajúcich sa vzbury, ale nezúčastnil sa na nich. Generála by mohli prepustiť, keď sa ruský vodca Vladimir Putin rozhodne, ako naložiť s následkami vzbury.

Celkovo na výsluch zadržali najmenej 13 vysokopostavených dôstojníkov a niektorých z nich neskôr prepustili. Približne 15 dôstojníkov dočasne suspendovali alebo vyhodili. „Tieto zadržania súvisia s odstraňovaním tých, ktorým sa už nedá dôverovať,“ skonštatoval jeden zo zdrojov.

Okrem iných zadržali aj Surovikinovho zástupcu Andreja Judina a zástupcu šéfa vojenskej rozviedky Vladimira Aleksejeva, ktorých síce neskôr prepustili, no pozastavili im plnenie služobných povinností, majú obmedzený pohyb a sú pod dohľadom.

Surovikin „je na dovolenke“

Aleksejev mal dlhodobé väzby na Wagnerovu skupinu, ale podobne ako Surovikin na začiatku vzbury vyzval žoldnierov, aby zložili zbrane.Medzi ďalšími zadržanými je bývalý generálplukovník Michail Mizincev, ktorý zastával aj funkciu ministra obrany a koncom apríla vstúpil do súkromnej vojenskej Wagnerovej skupiny.

Kremeľ ani ruské ministerstvo obrany nereagovali na žiadosti WSJ o poskytnutie vyjadrenia. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) predtým vyhlásila, že uzavrela trestný prípad vzbury.

Surovikin, ktorého západné médiá mnohokrát spájali s Prigožinom, sa však od svojho príhovoru k wagnerovcom z 24. júna, v ktorom ich vyzval, aby zložili zbrane, neobjavil na verejnosti.

O jeho zadržaní informoval, napríklad, denník Financial Times, pričom uviedol, že Surovikin je vo väzbe, ale zatiaľ nie je jasné, či ho obvinili zo sprisahania alebo zadržali na výsluch.

Rusko informácie o zadržaní generála poprelo a šéf obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov na otázky novinárov reagoval, že Surovikin „je na dovolenke“ a „zatiaľ nie je k dispozícii“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie