• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Rusko oznámilo stiahnutie jednotiek z Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny

Rusko oznámilo stiahnutie jednotiek z Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny

Ústup ruských síl z Charkivskej oblasti by mohol signalizovať ďalšiu blamáž Moskvy v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine.

10.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že sťahuje vojakov z kľúčových území v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Týka sa to dvoch území, v ktorých počas ostatného týždňa výrazne pokročila ukrajinská protiofenzíva. Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov uviedol, že jednotky budú premiestnené z oblastí okolo miest Balaklija a Izium do Doneckej oblasti.

Ďalšia blamáž Moskvy

Ústup ruských síl z Charkovskej oblasti by mohol signalizovať ďalšiu blamáž Moskvy v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine. Podobný neúspech zaznamenali ruské sily i v počiatočných fázach invázie, keď sa stiahli z oblastí okolo ukrajinskej metropoly Kyjev.

Podobne ako v prípade ústupu od Kyjeva Rusi odôvodnili i stiahnutie sa z Charkovskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany prostredníctvom Konašenkova uviedlo, že k tomuto kroku pristúpili „s cieľom dosiahnuť stanovené ciele špeciálnej vojenskej operácie na oslobodenie Donbasu.

Ukrajinská armáda zaznamenala v ostatných dňoch významné úspechy v Charkovskej oblasti, ktorá bola niekoľko mesiacov terčov neprestajného ostreľovania. Niekoľko hodín pred oznámením ruského ministerstva obrany sa začali šíriť informácie, že ukrajinské sily prenikli do strategického Kupianska v Charkovskej oblasti a prerušili Rusom životne dôležité zásobovacie trasy.

Evakuácia ľudí do Ruska

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) odhaduje, že ukrajinskí vojaci v uplynulých dňoch oslobodili na severovýchode krajiny zhruba 2500 kilometrov štvorcových. Britské ministerstvo obrany zasa v sobotu uviedlo, že Ukrajinci postúpili až 50 kilometrov južne od Charkova.

Moskva tvrdenia Ukrajiny a jej západných spojencov nepotvrdila ani nekomentovala. Ruskom dosadený predstaviteľ miestnej správy v Iziume Vladislav Sokolov však na sociálnej sieti uviedol, že úrady v meste začali s evakuáciou obyvateľstva do Ruska.

Po ústupe ruských vojakov z Charkovskej oblasti sa očakáva, že Moskva sa bude snažiť premiestniť ich okrem Donbasu i do Chersonskej oblasti, kde trvá ďalšia ukrajinská protiofenzíva. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre televíznu stanicu Ukraina povedal, že Rusi nemajú pre svojich vojakov v Chersonskej oblasti žiadne jedlo ani palivo, keďže Kyjiv prerušil ich zásobovanie. „Bude to ako lavína. Jedna obranná línia sa zatrasie a spadne," vyslovil Reznikov svoju prognózu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie