• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Rusko obvinilo reportéra Wall Street Journal zo špionáže, stalo sa tak po prvýkrát od studenej vojny

Rusko obvinilo reportéra Wall Street Journal zo špionáže, stalo sa tak po prvýkrát od studenej vojny

FSB ho obvinila zo snahy získať tajné informácie o ruskej továrni na zbrane.

8.4.2023 (SITA.sk) - Reportéra denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok ruské úrady obvinili zo špionáže.

Tamojšie tlačové agentúry Tass a Interfax uviedli, že zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní ich informoval, že ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oficiálne obvinila amerického novinára.

FSB ho obvinila zo snahy získať tajné informácie o ruskej továrni na zbrane. Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. V Moskve ho držia v dvojmesačnej vyšetrovacej väzbe. Voči zatknutiu sa už údajne odvolal. Ruský súd sa bude jeho odvolaním zaoberať 18. apríla.

Tajné dokumenty popisujúce podporu pre Ukrajinu unikli na internet

Na sociálnych sieťach sa objavili tajné dokumenty, ktoré popisujú detaily plánovanej podpory Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie pre jarnú ukrajinskú protiofenzívu. Vo štvrtok o tom napísal denník The New York Times (NYT), informuje agentúra AFP.


Americké ministerstvo obrany v reakcii na túto správu uviedlo, že danú záležitosť preveruje.

Predmetné dokumenty boli zverejnené na sociálnej sieti Twitter a platforme Telegram. Obsahovať mali grafy a podrobnosti o dodávkach zbraní na Ukrajinu a ďalšie citlivé informácie, napísal NYT. Dodal, že uniknuté informácie sú najmenej päť týždňov staré.


Jeden z dokumentov zhrnul plány výcviku 12 ukrajinských bojových brigád a spresnil, že deväť z nich cvičili USA a NATO. Odhalil tiež, že ukrajinská armáda potrebuje 250 tankov a 350 bojových vozidiel pechoty, píše NYT.

Dokumenty, z ktorých najmenej jeden bol označený ako "prísne tajný", boli na sociálnych sieťach zdieľané proruskými vládnymi účtami.


Vojenskí analytici upozornili, že niektoré uniknuté informácie boli zrejme pozmenené v rámci ruskej dezinformačnej kampane. Odkazovali tak na dokument, v ktorom sa písalo o nízkych stratách ruskej armády na bojisku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie