• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Rusko nedostalo od USA žiadne záruky o nerozširovaní NATO, Moskva je ochotná ďalej rokovať

Rusko nedostalo od USA žiadne záruky o nerozširovaní NATO, Moskva je ochotná ďalej rokovať

Sergej Lavrov poznamenal, že odpoveď Američanov obsahuje prvky, ktoré by mohli viesť k „začiatku serióznych rokovaní o druhoradých problémoch“, ale zdôraznil, že „dokument neobsahuje žiadnu pozitívnu reakciu na hlavný problém“.

27.1.2022 (Webnoviny.sk) - Odmietnutie hlavných požiadaviek Ruska v súvislosti s riešením ukrajinskej krízy zo strany Spojených štátov necháva malý priestor pre optimizmus, skonštatoval vo štvrtok hovorca Kremľa. Zároveň však dodal, že dialóg je stále možný. „Vždy je nádej na pokračovanie dialógu, je to v záujme nás aj Američanov,“ poznamenal Dmitrij Peskov.

Obavy z ruskej invázie

V uplynulých týždňoch sa zvýšilo napätie v súvislosti s obavami USA a ich spojencov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, keďže sa v blízkosti hraníc zhromaždilo asi 100-tisíc ruských vojakov. Moskva tieto zámery odmieta a stanovila si sériu požiadaviek, ktoré podľa nej zvýšia bezpečnosť v Európe.

Spojené štáty a ich západní spojenci však v stredu, odmietli akékoľvek ústupky v súvislosti s hlavnými požiadavkami Moskvy, pričom nesúhlasili so zákazom vstupu do NATO pre Ukrajinu.

Vyjadrili sa, že nasadenie spojeneckých vojsk a zariadení vo východnej Európe nie je predmetom vyjednávania. Stanovili pritom oblasti, v ktorých by mohli reagovať na niektoré obavy Ruska, čím otvorili cestu možnej deeskalácii napätia.

Problémom je rozširovanie NATO

Americký minister zahraničia Antony Blinken zároveň zopakoval, že akákoľvek invázia Ruska do Ukrajiny prinesie obrovské následky a vážne ekonomické náklady.

Jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov poznamenal, že odpoveď Američanov obsahuje prvky, ktoré by mohli viesť k „začiatku serióznych rokovaní o druhoradých problémoch“, ale zdôraznil, že „dokument neobsahuje žiadnu pozitívnu reakciu na hlavný problém“, teda ich požiadavku na nerozširovanie NATO a nenasadzovanie zbraní, ktoré by mohli ohrozovať Rusko.

Lavrov novinárom povedal, že spolu s ďalšími vysokými predstaviteľmi teraz dajú svoje návrhy prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podľa Peskova príde ruská reakcia čoskoro. Hovorca Kremľa tiež dodal, že Putin a americký prezident Joe Biden sa ešte rozhodnú, či je po dvoch minulomesačných telefonátoch potrebný ďalší rozhovor.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie