• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Rusko môže po 60 dňoch odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia, varuje Putin

Rusko môže po 60 dňoch odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia, varuje Putin

Rusko očakáva uľahčenie vývozu vlastných poľnohospodárskych produktov, a to by podľa neho malo byť súčasťou dohody.

20.3.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok opätovne potvrdil, že Moskva súhlasila s predĺžením dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinského obilia na svetové trhy, iba na 60 dní, ale môže ju úplne zrušiť, ak nebudú splnené jej podmienky.

V prejave pred parlamentom v Moskve za účasti zákonodarcov z afrických krajín Putin zdôraznil, že

Turecko ani OSN nepotvrdili predĺženie

Ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov na mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu síce napísal, že dohodu predĺžili o 120 dní, ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ani Organizácia Spojených národov (OSN) nepotvrdili obdobie predĺženia, čo odráža ich neschopnosť pritlačiť na Rusko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajina, Turecko a Organizácia Spojených národov presadzovali predĺženie dohody o 120 dní, ale Rusko ju chcelo predĺžiť len o 60 dní. Podľa Ukrajiny je 60-dňové predĺženie v rozpore s dohodou, ale tá podľa Kyjiva umožňuje zmluvným stranám úpravy v nej.

Sťažnosti Ruska

Bolo to druhé predĺženie dohody, ktorú Ukrajina a Rusko separátne podpísali s OSN a Tureckom a umožňuje export potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov. Rusko sa však sťažuje, že dodávky jeho umelých hnojív a obilia sa nedostávajú na globálne trhy.

Dohoda o exporte obilia umožnila vývoz 25 miliónov ton ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, pričom 55 percent týchto dodávok smeruje do rozvojových krajín, uviedla OSN. Rusko od dohody na krátke obdobie odstúpilo vlani v novembri, ale potom sa k nej opäť pripojilo.

Iba zlomok skončil v Afrike

Putin využil pondelňajší prejav za účasti Afričanov na presadzovanie dlhotrvajúceho ruského tvrdenia, že značná časť obilia vyvážaného v rámci dohody bola odoslaná na „dobre zásobené“ európske trhy a len zlomok skončil na afrických trhoch.

Toto tvrdenie však nepodložil žiadnymi dôkazmi. Dodal však, že ak sa Rusko rozhodne nepredĺžiť dohodu po 60 dňoch, bude pripravené poskytnúť africkým krajinám obilie zadarmo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie