• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Rusko ihneď zastaví útok, ak Ukrajina splní štyri podmienky

Rusko ihneď zastaví útok, ak Ukrajina splní štyri podmienky

Hovorca Kremľa trvá na tom, že Rusko sa neusiluje o ďalšie teritoriálne nároky voči Ukrajine.

7.3.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko uviedlo, že môže zastaviť vojenské operácie „v ktoromkoľvek okamihu", ak Ukrajina splní ruské podmienky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Ukrajina musí uznať, že Krym je ruský, a že Doneck a Luhansk sú nezávislé štáty. Ďalej vyhlásil, že Ukrajina musí zmeniť svoju ústavu a odmietnuť nároky, že vstúpi do nejakého bloku (napríklad do NATO). Informuje o tom portál bbc.com.

Peskov dodal, že Rusko dokončí „demilitarizáciu“ Ukrajiny, a ak budú tieto podmienky splnené, ruské vojenské akcie sa „ihneď zastavia“. Hovorca Kremľa trvá na tom, že Rusko sa neusiluje o ďalšie teritoriálne nároky voči Ukrajine.

Rusko anektovalo Krym v marci 2014 a o niekoľko týždňov neskôr podporilo proruských separatistov v doneckom a luhanskom regióne na východe Ukrajiny.

Má Putin rakovinu alebo iné zdravotné problémy? Môže to naznačovať jeho nahnevaný pohľad a „nafúknutá tvár“

Pod rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu sa mohli podpísať zdravotné problémy. Ako uvádza web španielskeho denníka Marca, s takýmito špekuláciami prišli viaceré médiá v Spojenom kráľovstve a USA. Niektorí dokonca tvrdia, že môže mať rakovinu.

„Nafúknutá tvár“

Minulý týždeň počas besedy so študentmi v Portsmouthe admirál britského kráľovského námorníctva Chris Parry poukázal na to, že Putin používa pri rokovaniach veľmi dlhé stoly.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Myslím si, že jeho imunitný systém môže byť momentálne potlačený. Takže je to muž, ktorý sa ponáhľa," poznamenal veterán z Falkland.

Ďalšie klebety pochádzajú od nemenovaného zdroja amerických spravodajských služieb, ktorý sa domnieva, že Putinova „nafúknutá tvár“ v nedávnych vystúpeniach naznačuje vedľajšie účinky chemoterapie alebo steroidov. „V minulosti sme ho videli usmievať sa, ale v roku 2022 je len málo fotiek, na ktorých vyzerá šťastne," tvrdí zdroj.

Nahnevaný pohľad

"Jeho pohľad naznačuje, že má bolesti a naši ľudia naznačujú, že jeho nahnevaný pohľad je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom toho, že je v agónii. Naši ľudia sú si istí, že je chorý. Bojí sa ochorenia COVID-19, keďže svojich spolupracovníkov drží ďalej od seba," dodal zdroj.

Aj vedúca pracovníčka Centra pre Spojené štáty a Európu v programe zahraničnej politiky v Brookings Fiona Hillová si všimla Putinovu nafúknutú tvár. „Vieme, že sa sťažoval na problémy s chrbtom. Aj keď to nie je nič horšie, môže to byť tým, že berie vysoké dávky steroidov, alebo tam môže byť niečo iné," povedala pre Politico.

Marca dodáva, že všetky tieto tvrdenia sú neoverené a je veľmi nepravdepodobné, že odpoveďou na takúto chorobu by bolo spustenie rozsiahlej vojenskej operácie v susednej krajine.

Ceny benzínu a nafty na Slovensku budú aj naďalej výrazne rásť, analytička nemá dobré správy

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nekončí. Analytička 365.bank Jana Glasová to predpokladá na základe vývoja svetových cien ropy. V nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh v prvom rade dopad ruská invázia na Ukrajinu.

„Nakoľko ceny ropy na globálnom trhu aktuálne prudko rastú a prekračujú 100–dolárovú hranicu, predpokladáme, že aj ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch výrazne rásť,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Vojna a sankcie dvíhajú ceny

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak v posledných týždňoch už prekračovali 90 dolárov za barel.

A aktuálne ceny ropy vyleteli až nad 100–dolárovú hranicu pre vojnu na Ukrajine a zavedenie prísnych sankcií voči Rusku vrátane vylúčenia z platobného systému SWIFT a sankciám voči ruskej centrálnej banke. Takto vysoké ceny sme tu mali naposledy v roku 2014. Cenou ropy podobne ako cenami ostatných aktív aktuálne podľa analytičky hýbe vojna na Ukrajine a inak tomu nebude ani v nasledujúcich dňoch.

„Ceny ropy Brent aj WTI prudko rastú, keďže trhy sa boja prerušenia dodávok ruskej ropy, nedostatku ropy na trhu a samozrejme celkového vyhrotenia vojnového konfliktu. Európske krajiny sú výrazne napojené na ruskú ropu a plyn, takže zastavenie dodávok by spôsobilo nemalé problémy aj európskemu priemyslu,“ uzavrela Glasová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie