• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom

Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom

Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una.

30.3.2023 (SITA.sk) - Biely dom vo štvrtok vyhlásil, že existujú dôkazy o snahe Ruska získať od Severnej Kórey zbrane pre svoju vojnu na Ukrajine výmenou za potraviny a ďalšie komodity.

Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu americkej Rady pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho. Ide o najnovšie obvinenie, že Rusko, zúfalo túžiace po zbraniach a obmedzené sankciami a kontrolami vývozu, sa obracia na spriatelené krajiny, aby mu pomohli pokračovať vo vojne.

Za muníciu potraviny

Kirby uviedol, že súčasťou dohody je, že Rusko získa viac ako dve desiatky druhov severokórejských zbraní a munície. Tiež chce podľa neho poslať do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) delegáciu a ponúka jej potraviny výmenou za muníciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una. Tvrdia však, že nevidia žiadne známky hroziaceho hladomoru alebo masových úmrtí. Kim sa tento mesiac zaviazal k posilneniu štátnej kontroly nad poľnohospodárstvom a podniknutiu množstva ďalších krokov na zvýšenie produkcie obilia.

Zverejnenie ruských snáh o získanie zbraní zo Severnej Kórey je len posledným príkladom toho, ako administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvoľnila obmedzenia týkajúce sa zistení spravodajských služieb a zverejnila ich v priebehu vojny na Ukrajine.

Zistenia tajných služieb zverejňujú zámerne

Už skôr odtajnila spravodajské informácie, aby predložila dôkazy o tom, že Irán počas leta predal Rusku stovky útočných bezpilotných lietadiel a že súkromná ruská vojenská spoločnosť Vagnerova skupina prevzala dodávky zbraní zo Severnej Kórey, aby pomohla posilniť svoje sily, keď bojujú po boku ruských vojsk na Ukrajine.

Administratíva uviedla, že sa snaží šíriť zistenia tajných služieb, aby spojenci a verejnosť mali jasný pohľad na úmysly Moskvy a ruský prezident Vladimir Putin si dvakrát rozmyslel svoje činy.

Americké ministerstvo financií skôr počas štvrtka informovalo, že uvalilo sankcie na slovenského občana za to, že sa pokúsil sprostredkovať predaj viac ako dvoch desiatok druhov severokórejských zbraní a munície Rusku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie