Ako trolie farmy sú označované organizované skupiny ľudí, ktorí zverejňujú koordinované správy.
Ruskí trolovia na Twitteri sa vymkli spod kontroly, platforma bude čoraz viac nebezpečná

Po tom, ako nový majiteľ Twitteru Elon Musk poprepúšťal ľudí z tímu, ktorý bojoval proti sieťam šíriacim propagandu, začalo sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti dariť stovkám účtov šíriacich ruskú a čínsku štátnu propagandu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Zlikvidované oddelenie sa venovalo boju proti „informačným operáciám“, koordinovaným kampaniam krajín ako Rusko, Čína alebo Irán, ktorých cieľom je ovplyvňovanie verejnej mienky a narúšanie demokracie.
Platforma je zraniteľná
Podľa expertov a bývalých zamestnancov však to, že väčšinu týchto špecialistov prepustili alebo sami dali výpovede, spôsobilo, že je platforma zraniteľná voči zahraničným manipuláciám. BBC sa zhováralo s viacerými z nich, no požiadali o zachovanie anonymity v súvislosti s dohodami o mlčanlivosti a hrozbami, ktoré dostávajú online.
„Celú ľudskú vrstvu zlikvidovali. Všetko, čo Twitteru zostalo, sú automatizované detekčné systémy,“ povedal bývalý vedúci zamestnanec.
Musk pritom v utorkovom rozhovore s BBC tvrdil, že pod jeho vedením je na Twitteri „menej dezinformácií, nie viac“. Nevyjadril sa však k aktívnym štátnym farmám trolov na platforme, ani k tímu, ktorý proti nim bojoval.
BBC uvádza, že požiadalo Twitter o vyjadrenie, no v reakcii dostalo len emodži hovienko, čo je štandardná automatická odpoveď spoločnosti na všetky otázky médií.
Riziko trolích fariem
Ako trolie farmy sú označované organizované skupiny ľudí, ktorí zverejňujú koordinované správy. Prvý raz tento termín použili ruskí reportéri, ktorí odhalili jedného z približne 300 platených zamestnancov riadených šéfom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom.
Odvtedy sa podarilo odhaliť trolie farmy ovplyvňujúce voľby a verejnú mienku v mnohých ďalších krajinách, od Poľska a Turecka až po Brazíliu a Mexiko. Využívajú ich aj ako nástroj propagandy v etnických konfliktoch a vojnách.
V súčasnosti je na Twitteri aktívna nová skupina trolov, ktorá podporuje Putinovu vojnu na Ukrajine, zosmiešňuje Kyjev a Západ a útočí na nezávislé ruskojazyčné médiá. Mnohé takéto trolie účty suspendovali, no desiatky sú stále aktívne. Podľa Darrena Linvilla z Mediálneho forenzného centra Clemsonskej univerzity v Južnej Karolíne sa zdá, že sieť má pôvod v Prigožinovej továrni na trolov.
Twitter zahraničnú propagandu nerieši
Linvill s kolegami pritom objavil aj dve podobné ruskojazyčné siete z opačnej strany, z ktorých jedna podporuje Ukrajinu a druhá ruskú opozíciu, vrátane uväzneného Putinovho kritika Alexeja Navaľného. Napriek tomu, že tieto siete majú všetky známky trolích účtov, zdá sa, že na platforme ďalej zotrvávajú bez povšimnutia.
Tím z Clemsonskej univerzity sleduje aj aktivity pročínskych účtov, ktoré sa sústreďujú na otázky dôležité pre čínsku vládu.
Twitter, ktorému zostal už len minimálny počet zamestnancov, podľa jeho bývalých pracovníkov nemá zdroje na rýchle odhalenie a odstránenie tejto zahraničnej propagandy. Platforma síce v minulosti nadviazala aj partnerstvá s výskumnými inštitúciami, ktoré odhaľovali informačné operácie, no podľa vedcov sa im Twitter od novembra neozval.
Bez tímu, ktorý sa venuje boju proti koordinovaným kampaniam, sa Twitter „pomaly stane čoraz viac nebezpečný“, upozornil Linvill.
Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené
Najčítanejšia najnovšia správa
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (online): Volebné miestnosti sa otvorili, rozhodujeme o zložení parlamentu

V sobotu sa na Slovensku konajú predčasné parlamentné voľby, v ktorých kandiduje 24 politických strán a hnutí aj jedna koalícia. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4,3 milióna voličov od 7.00 do 22.00.
Sú to v poradí 11. parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Voliči hlasujú v 5 996 okrskoch, ktoré zodpovedajú aj počtu volebných miestností. Žiadny z okrskov v piatok 29. septembra nehlásil štátnej volebnej komisii zámer otvoriť volebné miestnosti skôr ako o siedmej ráno.
Voličov informovali o konaní volieb obce, ktoré do každej domácnosti doručili oznámenie o čase, mieste a spôsobe hlasovania. Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska, na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti si bolo treba vopred vybaviť hlasovací preukaz. Osobne či prostredníctvom splnomocnenej osoby oň mohli občania požiadať do piatka 29. septembra.
Hlasovať o budúcom zložení parlamentu mohli aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo takmer 73-tisíc Slovákov, odvolilo ich nakoniec 58 779. V tejto súvislosti bolo zriadených 18 osobitných volebných okrskov pre voľbu poštou.
Predčasné voľby na Slovensku 2023 – online
minúta po minúte
17:22 Voľby v Michalovciach zatiaľ prebiehajú hladko, uviedla pre agentúru SITA predsedníčka okresnej volebnej komisie v Michalovciach Lenka Pastiriková. „Podnety, ktoré sme mali na prešetrenie, sme poriešili alebo telefonickou formou, pričom členovia komisie boli upozornení,“ uviedla a doplnila, že podnety riešia i osobne, keďže robia námatkové kontroly. „Zisťujeme, či ten priebeh volieb prebieha tak, ako má,“ povedala.
Podnety sa týkali napríklad toho, že voličom sa nepozdávala pečiatka a mysleli si, že keď je nejakej inej farby, tak obálka nie je v poriadku. Pastiriková objasnila, že farba pečiatky nie je podstatná, ide o to, aby tam bola. Doplnila, že dostali i podnet na to, že počet volebných lístkov nebol taký, aký by mal byť, tento podnet sa ale ukázal ako nepravdivý, keďže okresná volebná komisia bola na mieste i osobne a preverila to.
V obci Zbudza zaznamenali voličku, ktorá za plentou omdlela. Predsedníčka okresnej volebnej komisie v Michalovciach dodala, že žena bola ošetrená privolanou záchrannou zdravotnou službou a z volebnej miestnosti odišla „po svojich“. Ďalšie incidenty nezaznamenali.
16:13 Oslovenie voličov počas volieb do Národnej rady Slovenskej republiky SR organizátorom petičnej akcie je možné až po tom, keď voliči odhlasovali.
Organizátor petície ich v žiadnom prípade nesmie oslovovať s požiadavkou na jej podpísanie, keď ešte len prichádzajú do volebnej miestnosti vykonať akt hlasovania a tým voličov miasť, či vyrušovať alebo poburovať. Vyplýva to zo stanoviska Evy Chmelovej, riaditeľky odboru volieb rezortu vnútra, ktoré zaslala Mestskému úradu v Trnave.
V Trnave sa súbežne s voľbami koná aj zbieranie podpisov pod petíciu, ktorá sa týka parkovania v meste. Niekde už ráno okrskové volebné komisie posielali aktivistov ďalej od volebných miestností. Na Mozartovej ulici pred vstupom do budovy s volebnými miestnosťami oslovovali aktivisti dopoludnia aj tých voličov, ktorí ešte len prichádzali voliť.
Keďže konanie volieb má vzhľadom na ich celoštátny charakter absolútnu prioritu, organizátor petičnej akcie podľa Chmelovej nesmie svoje aktivity vykonávať vo vestibule budovy, v ktorej sú umiestnené volebné miestnosti. Môže tak konať mimo tejto budovy, napríklad pod schodmi vedúcimi do budovy. Petičná akcia nesmie žiadnym spôsobom narúšať organizáciu volieb do Národnej rady Slovenskej republiky a dôstojný a bezproblémový priebeh hlasovania.
15:44 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz potvrdil Informáciu o kolapse člena okrskovej komisie v bratislavskej Petržalke. „Zákon tam veľmi jasne hovorí, že v takomto prípade sa predlžuje hlasovanie,“ povedal s tým, že v tejto súvislosti sa predlžuje aj moratórium. Podľa medializovaných informácií došlo k incidentu aj v obci Kostoľany pod Tríbečom, kde muž poškodil schránku na nepoužité hlasovacie lístky. K prerušeniu hlasovania však nedošlo.
13:44 V bratislavskej Petržalke presiahla predpoludňajšia účasť v parlamentných voľbách 20 percent. Pre agentúru SITA to uviedol predseda volebnej komisie číslo 90 Bronislav Vajgl.
Priebeh volieb na petržalskej Základnej škole Žehrianska bol od dnešného rána pokojný, až na výpadok elektriny, ktorý nastal krátko pred poludním. Podľa predsedu volebnej komisie evidujú od rána relatívne vysokú účasť. „Chodí dosť ľudí. Tu v Petržalke nikdy nebola vysoká účasť, ale možno dnes presiahne 30 percent, čo by bolo na Petržalku dosť,“ vysvetlil.
Najstaršia volička v 90. volebnom okrese mala zatiaľ 90 rokov, žiadosť o prinesenie volebnej urny pod schodisko pre imobilných od rána neevidujú. Vo zvýšenej miere však evidujú voličov s voličskými preukazmi, ktorých od rána zaznamenali približne 15. Podľa predsedu volebnej komisie sa voliči občas pýtajú na počet preferenčných hlasov na volebných lístkoch. „Z hľadiska zložitosti sú parlamentné voľby napríklad oproti komunálnym pre občana jednoduchšie,“ poznamenal Vajgl.
Vo volebnom okrsku 93 evidovali požiadavky o voľbu v nemocnici na Antolskej ulici. „Náš predseda je už dve hodiny v nemocnici, máme tam okolo 40 hospitalizovaných,“ povedala členka volebnej komisie. Celková volebná účasť v Petržalke dosahovala podľa mestskej časti okolo poludnia približne 27 percent.
13:16 Okresná volebná komisia v Trnave neriešila prítomnosť aktivistov s petíciou za zmenu parkovacej politiky v Trnave pred volebnými miestnosťami. Situáciu podľa jej predsedu Andreja Vároša komisia monitoruje, ale rozhodnutia v tejto veci ponecháva na jednotlivé okrskové komisie. Tie si musia podľa Vároša vyhodnotiť, či aktivity petičiarov nejakým spôsobom zasahujú do priebehu volieb alebo nie.
12:48 Dnešné voľby sú o charaktere štátu a o jeho zahraničnopolitickom smerovaní. Pre agentúru SITA to krátko po svojom dnešnom volebnom akte povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček, ktorý je zároveň prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS). „Rozhoduje sa o tom, či zachováme demokraciu a slobodu, alebo Slovensko bude autoritatívny a totalitný štát,“ vyhlásil Rybníček.
12:25 Dnes je príležitosti vyjadriť svoj názor, hlas každého má rovnakú hodnotu. Takúto výzvu adresovala po odovzdaní svojho hlasu v predčasných parlamentných voľbách všetkým občanom prezidentka Zuzana Čaputová. „Chcem požiadať všetkých, ktorí váhajú, aby išli voliť,“ uviedla.
Podľa nej v nedeľu budeme poznať výsledky volieb, časť ľudí bude spokojná, časť však naopak nie. Jednou z najdôležitejších úloh budúcej vlády tak bude pokúsiť sa o čo najväčší zmier v spoločnosti. „Pretože súdržnosť a zmier presahujú horizont volieb,“ zhodnotila. Práve preto je podľa nej dnes dôležité prísť, aby voľby vyjadrovali názor čo najväčšieho počtu obyvateľov.
Hlava štátu sa nechystá navštíviť žiadnu volebnú centrálu a večer bude tráviť v kruhu svojich blízkych. Možný termín stretnutia s predsedom víťaznej strany podľa nej stanovený nie je. „Ale rozhodne som pripravená v zmysle ústavy postupovať spôsobom, ktorý bude čo najrýchlejšie viesť k vzniku novej vlády, ktorá bude mať väčšinovú podporu v parlamentne „ prisľúbila.
11:47 V Piešťanoch už pred 7:00 čakala pred neotvorenou miestnosťou desiatka voličov. Vo volebnej miestnosti okrsku č. 23 si pre ľudí z piešťanského úradu vypýtali štvrtú hlasovaciu plentu, aby sa netvorili zbytočné rady.
O parlamentné voľby je teda v kúpeľnom meste vysoký záujem. Predseda komisie 23. piešťanského okrsku Miroslav Juriš pre agentúru SITA uviedol, že voliť chodia najmä voliči v strednom veku. Z celkového počtu 1 090 ľudí bola odvoliť už viac ako stovka. Doposiaľ traja záujemcovia požiadali o prenosnú volebnú urnu.
Ako ďalej predseda komisie informoval, zatiaľ neevidujú žiadne kuriozity. „Jeden volič bol veľmi milý. Hodil do volebnej urny hlasovací lístok a prežehnal sa,“ uviedol Juriš. Zároveň sú podľa neho ľudia dobre informovaní, pretože sa veľmi málo pýtajú. Najčastejšie sa však informujú, či majú kandidátov zakrúžkovať alebo krížikovať. Okrsok doposiaľ eviduje aj deväť voličov s hlasovacími preukazmi.
Volebnú miestnosť okrsok č. 23 si pre svoj prieskum zvolila agentúra Focus. Náhodne vybraným voličom dá vyplniť dotazník s otázkami typu, aký politický subjekt volili, kedy sa rozhodli, že danú politickú stranu budú voliť, aké je ich najvyššie ukončené vzdelanie alebo koho by si priali za predsedu vlády.
11:12 Štátny tajomník retortu vnútra Martin Kralovič doplnil, že na bezpečnosť a verejný poriadok v súvislosti s voľbami dohliada viac ako 6 000 policajtov. Na organizácii volieb sa tiež podieľajú desiatky až stovky civilných zamestnancov ministerstva vnútra.
10:54 Podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislava Orosza dostali už niekoľko podnetov na porušenie volebného moratória. „Tam, kde sa to preukáže, začneme správne konanie, ktoré môže skončiť pokutou,“ doplnil.
10:51 V súvislosti s parlamentnými voľbami nie sú zatiaľ hlásené vážne problémy. Po návšteve zasadnutia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán to povedal premiér poverený aj riadením rezortu vnútra Ľudovít Ódor. Zároveň zdôraznil, že je zabezpečená transparentnosť a férovosť volieb. „Všetky organizácie, ktoré sú zapojené do organizácie týchto volieb, sú profesionálne,“ skonštatoval premiér.
10:21 Kým v Žehre na Spiši voliči počas komunálnych volieb čakali pred volebnou miestnosťou v rómskej osade Dreveník ešte pred jej otvorením, pri parlamentných voľbách tomu tak nebolo. Prvý volič prišiel krátko po 7:00, ďalší v menšom počte postupne prichádzali až približne od 8:00. Podľa predsedníčky volebnej okrskovej komisie pre okrsok číslo dva Vladimíry Dunkovej je zatiaľ priebeh volieb v poriadku. Ako uviedla pre agentúru SITA, pod okrsok číslo dva v Žehre spadá 1 126 voličov.
10:13 Naživo: Brífing Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán
9:22 Kandidatúry v parlamentných voľbách sa vzdalo 80 kandidátov. Vyplýva to z informácií zverejnenými rezortom vnútra. Najviac, konkrétne 66 kandidátov pochádza z kandidátky subjektu Spoločne občania Slovenska.
9:09 Takmer každý piaty odsúdený, ktorý si odpykáva trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Dubnici nad Váhom, má pre dnešné parlamentné voľby vybavený hlasovací preukaz. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. „V dubnickom ústave na výkon trestu odňatia slobody sa momentálne nachádza 572 odsúdených, ide výhradne o mužov,“ priblížila aktuálny stav v ústave Kacvinská.
Zo spomínaného počtu odsúdených má prekážku voliť 71 cudzincov. „Riaditeľ ústavu k dátumu volieb neudelil mimoriadne voľno na opustenie ústavu ani nepovolil opustenie ústavu žiadnemu odsúdenému, čo znamená, že nikto z odsúdených v ústave nemôže ísť voliť domov. Ústavu zároveň nie je vopred známe, koľkí zo 115 odsúdených, ktorí majú hlasovací preukaz, využijú právo voliť,“ uviedla hovorkyňa ZVJS.
Priestor odovzdať svoj hlas majú odsúdení od 9:00, keď sa do väznice dostavili členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou. Dubnický ÚVTOS je zaradený do posledného z devätnástich volebných okrskov vytvorených v rámci mesta, kam patria aj obyvatelia Lieskovskej, Prejtskej a Družstevnej ulice a mestskej časti Prejta.
Ak by svoje právo využili všetci odsúdení disponujúci hlasovacími preukazmi, bola by volebná účasť dubnických väzňov vyššia ako pred štyrmi rokmi, keď v parlamentných voľbách v ústave volilo 16,2 percenta odsúdených. Dubnická volebná účasť v roku 2020 bola pritom najvyššia zo všetkých slovenských väzníc.
Podľa aktuálnych údajov ZVJS sa k 28. septembru 2023 v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1 467 obvinených a 8 518 odsúdených. Vo výkone väzby sa k tomuto dátumu nachádzalo 26 obvinených mladistvých a vo výkone trestu 31 odsúdených mladistvých a 483 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo. Záujem o hlasovanie prejavilo 1 737 väznených osôb.
9:00 Slováci odložili svoje nadchádzajúce dovolenky až na obdobie po parlamentných voľbách. Vyplýva to z dát predajcu leteniek Pelikan.sk. Podľa nich v týždni pred volebnou sobotou 30. septembra počet odletov zo Slovenska a okolitých letísk poklesol.
7:44 Ako pre médiá po otvorení volebných miestností povedala šéfka odboru volieb a referenda rezortu vnútra Eva Chmelová, ministerstvo vnútra momentálne nemá avizovaný žiaden problém, pre ktorý by sa nejaká z 5 996 miestností nemala otvoriť. „Zároveň v tomto okamihu aj 18 okrskových volebných komisii pre voľbu poštou preberá od ministerstva vnútra návratné obálky,“ uviedla Chmelová.
Ako ďalej povedala, o 9:00 začne zasadať Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá sa bude zaoberať aj prípadnými podnetmi na porušenie moratória.
Chmelová tiež pripomenula, že voliči, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebných miestností, môžu ešte stále požiadať o prenosnú volebnú schránku. „Dnes ju však musia žiadať v príslušnej okrskovej volebnej komisii. Buď telefonicky alebo prostredníctvom blízkej osoby,“ dodala Chmelová.
7:31 Voliči v Poprade hlasujú v štyridsiatich okrskoch. Najväčší v Poprade okrsok má zapísaných takmer 2 400 voličov s volebnou miestnosťou na mestskom úrade. Najmenší okrsok predstavuje mestská časť Kvetnica, pod ktorým je zapísaných 205 voličov. Celkovo bude môcť v najväčšom meste pod Tatrami pristúpiť k volebným urnám takmer 41-tisíc voličov spomedzi takmer 49-tisíc Popradčanov.
7:22 Na pokojný priebeh volieb dohliada zvýšený počet policajtov. Zameriavajú sa najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. „Verejnosť ubezpečujeme, že nasadíme dostatočný počet síl a prostriedkov Policajného zboru, preto po skúsenostiach z minulosti bude tento rok na zabezpečenie pokojného priebehu volieb dohliadať viac ako 6 500 policajtov,“ uviedol v priebehu týždňa viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre.
7:15 Na predčasné parlamentné voľby upozorňuje aj Google.
7:12 Infolinka pre voličov, ktorú zriadilo ministerstvo vnútra je v sobotu 30. septembra k dispozícii od 7:00 do 22:00 na telefónnych číslach: 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Určená je výhradne pre voličov. V deň volieb bude pre volebné komisie nižších stupňov a pre voličov k dispozícii infolinka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán na telefónnom čísle 02/4859 2020.