• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Ruskí okupanti majú personálnu krízu na východe Ukrajiny, nedostatok ľudí priamo ničí plány Kremľa

Ruskí okupanti majú personálnu krízu na východe Ukrajiny, nedostatok ľudí priamo ničí plány Kremľa

V ruských „multifunkčných centrách“ majú obsadených iba 60 % potrebných pozícií.

27.10.2023 (SITA.sk) - Rusi nemôžu pre nedostatok miestneho obyvateľstva obsadiť pozície vo svojich „multifunkčných centrách“ v okupovaných oblastiach na východe Ukrajiny, v ktorých vydávajú ruské pasy. Referuje o tom na svojom webe ukrajinské Centrum národného odporu.

„Väčšina ľudí už opustila okupované územia, vrátane tých, ktorí odišli do Ruska, časť zmobilizovali do ruskej armády a ďalšia časť obyvateľstva zámerne odmietla pracovať pre nepriateľa,“ uvádza spomenuté centrum. V ruských „multifunkčných centrách“ preto majú obsadených iba 60 % potrebných pozícií, čo neumožňuje plnohodnotnú prevádzku.

Centrum uvádza, že tieto strediská sa zaoberajú vydávaním ruských pasov a iných dokumentov, preto ich personálne poddimenzovanie „priamo ničí plány Kremľa“.

Putin sa chce postarať o deti zabitých ruských vojakov, vraj „ako keby boli naše vlastné“

Ruský vodca Vladimir Putin podporil nový projekt, ktorého cieľom je postarať sa o deti vojakov zabitých vo vojne na Ukrajine. Ako referuje web news.sky.com, projekt má v ruskom ponímaní názov „deti hrdinov“.

Ruská štátna tlačová agentúra TASS uviedla, že Putin „požaduje, aby sa venovala osobitná pozornosť deťom bojovníkov špeciálnej operácie a aby sa o ne postaralo, ako keby boli naše vlastné.“

Putin túto požiadavku predložil Kazbekovi Kokovovi, šéfovi oblasti Kabardsko-Balkarsko. Kokov údajne Putinovi povedal, že úrady v tejto republike implementujú projekt, ktorého cieľom bude monitorovať deti bojovníkov prostredníctvom pravidelných kontrol siete sociálnych pracovníkov.

Britské spravodajské služby odhadujú, že počty mŕtvych a vážne zranených na strane Ruska dosahujú až 190-tisíc vojakov. Podľa Ukrajincov už bolo zabitých takmer 295-tisíc Rusov.

Budúcoročné prezidentské voľby sú Putinovou prioritou, Briti vyslovili aj prognózu o jeho predvolebnej kampani

Prioritou ruského vodcu Vladimira Putina sú prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia 17. marca budúceho roka. Ako referuje web news.sky.com s odvolaním sa na britskú spravodajskú službu, Putin „bude takmer určite opäť kandidovať, napriek tomu, že svoj zámer ešte verejne neoznámil“.


Briti uvádzajú, že predvolebná kampaň Putina by sa neformálne mohla začať na budúci mesiac.


„Hoci voľby v Rusku podliehajú zásahom a kontrole zo strany Kremľa, zostávajú kľúčovým nástrojom politickej legitimizácie,“ tvrdia Briti, ktorí vyslovili aj prognózu v súvislosti s Putinovou predvolebnou kampaňou.

„Je takmer isté, že Putinova predvolebná kampaň sa zameria na tému Ruska ako samostatnej civilizácie, ktorá potrebuje obranu pred vonkajšími nepriateľmi. Tento príbeh sa často používa na ospravedlnenie krokov štátu a Putinovho upevňovania moci. V príprave na voľby sa bude Kremeľ takmer určite snažiť minimalizovať nepopulárne politické kroky. Je preto vysoko nepravdepodobné, že by sa pred prezidentskými voľbami v marci 2024 zrealizovala ďalšia mobilizačná vlna.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie