• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Ruskí a bieloruskí športovci sa nezúčastnia na Európskych hrách, Duda poďakoval olympijským funckionárom za ich vylúčenie

Ruskí a bieloruskí športovci sa nezúčastnia na Európskych hrách, Duda poďakoval olympijským funckionárom za ich vylúčenie

„Rusko je agresorský štát, ktorý napadol Ukrajinu a naďalej tam vedie vojnu,“ povedal Duda a Bielorusko opísal ako „režim, ktorý podporuje tento útok“.

Poľský prezident Andrzej Duda sa v pondelok poďakoval olympijským funkcionárom za vylúčenie ruských a bieloruských športovcov z tohtoročných Európskych hier, ktoré sa uskutočnia v Krakove – Malopoľsku od 21. júna do 2. júla 2023.

Bude sa môcť pozrieť do očí

Poľsko zohralo obrovskú úlohu v úsilí o pomoc ukrajinským utečencom tým, že poskytlo prístrešie a podporu miliónom ľudí vysídleným vojnou, ktorú vo februári minulého roka rozpútalo Rusko s podporou Bieloruska.

Duda označil rozhodnutie Európskych olympijských výborov (EOV) o neúčasti Rusov a Bielorusov za „plameň mieru“.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pritom minulý týždeň vydal odporúčanie, aby jednotliví športovci z Ruska a Bieloruska mali možnosť vrátiť sa do súťaží pod neutrálnym štatútom, pokiaľ nemajú väzby na armádu.


Duda povedal, že po tomto rozhodnutí EOV sa bude môcť normálne pozrieť do očí ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému počas návštevy, ktorá sa uskutoční tento týždeň.


„Ako hostiteľ Európskych hier mu budem môcť bez akéhokoľvek predstierania a napodobňovania povedať: ‚Volodymyr, tieto hry budú hry mieru a pokoja‘,“ vyhlásil Duda.

Neutrálny štatút

Slovami „predstieranie“ a „napodobňovanie“ pravdepodobne myslel Rusov a Bielorusov, ktorí dúfajú, že ich športovci s neutrálnym štatútom budú môcť súťažiť na medzinárodných podujatiach vo viacerých olympijských športoch.

Spomenutý MOV vzdoruje Zelenskému, ktorý tvrdí, že Rusko a Bielorusko by nemali mať žiadne miesto vo svete športu, vrátane olympijských hier 2024 v Paríži, dovtedy, kým vojna pokračuje.


„Rusko je agresorský štát, ktorý napadol Ukrajinu a naďalej tam vedie vojnu,“ povedal Duda a Bielorusko opísal ako „režim, ktorý podporuje tento útok“.


Dodal, že si v žiadnom prípade nevedel predstaviť účasť Rusov a Bielorusov v Krakove – Malopoľsku a podotkol, že poľská vláda ich odmietla hostiť.


Európske hry v Poľsku budú v poradí tretím takýmto podujatím. V roku 2015 sa premiérovo konali v azerbajdžanskom Baku a v roku 2019 v bieloruskom Minsku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie