Podľa webu t-online.de satelitné snímky ukazujú, že v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode.
Ruské vojenské lode boli v oblasti plynovodov Nord Stream niekoľko dní pred explóziami

Niekoľko dní pred minuloročnou sabotážou plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa v ich blízkosti v Baltskom mori nachádzali ruské vojenské lode. Referuje o tom web t-online.de. Podľa portálu mala skupina lodí potrebné vybavenie na inštaláciu výbušných zariadení.
Tri podozrivé plavidlá
Explózie nastali 26. septembra 2022. Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.
Podľa webu t-online.de satelitné snímky ukazujú, že v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode. Ďalšie tri lode ruského námorníctva mohli operáciu sprevádzať a poskytovať vojenskú ochranu.
Miniponorky a výbušné nálože
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že korveta „Soobraziteľnyj“ a fregata „Jaroslav Mudrij“ sprevádzali konvoj lodí na účely výcviku.
„Odborníci mali od začiatku podozrenie, že práve miniponorky mohli na potrubia umiestniť výbušné nálože. Ak by sa potvrdilo, že loď SS-750 bola na mieste činu, hlavným podozrivým by odteraz bola ruská flotila,“ podotýka portál, ktorý dodáva, že toto podmorské podporné plavidlo sa pravidelne zúčastňuje na výcvikoch, počas ktorých sa simulujú nehody na morskom dne.
Na jej palube sa nachádza miniponorka AS-26, ktorá je určená na núdzovú evakuáciu posádok havarovaných ponoriek. Disponuje navyše uchopovacími ramenami schopnými premiestniť pod vodou náklad s hmotnosťou až 50 kilogramov.
Najčítanejšia najnovšia správa
Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.
„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.
Rozhodne druhá polovica roka
„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.
Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.
„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.
Úspory ľudí narážajú na limity
Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.
Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.
„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.
Domácnosti zreálnili spotrebu
To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.
„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.
Výhľad na rast HDP nemenia
Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.
„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.