Povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.
Ruská Čiernomorská flotila má po raketovom útoku len dve možnosti, dobrovoľnú alebo nútenú likvidáciu

22.9.2023 (SITA.sk) - Ruskú Čiernomorskú flotilu čakajú dve možnosti - buď dobrovoľná alebo nútená likvidácia.
Ako referuje web Ukrajinská pravda, po piatkovom ukrajinskom raketovom útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopoli na okupovanom Kryme to povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.
„Najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako zachovať celistvosť majetku a hospodárskeho komplexu mesta Achtiar (starý názov pre Sevastopoľ) a okolitých území je dobrovoľné potopenie flotily. Slávne ruské vojenské rozhodovania, a to zničenie vlastnej flotily, keď sa blíži nepriateľ, by mali mať kontinuitu a tradíciu nástupníctva. Inak bude ruská Čiernomorská flotila rozkrájaná ako saláma. Proces je bolestivý, ale ukrajinské ozbrojené sily udierajú presne výlučne na objekty vojenskej infraštruktúry,“ uviedol Danilov.
Sevastopoľ je sídlom ruskej Čiernomorskej flotily. Po raketovom útoku boli trosky „rozptýlené na stovky metrov“. Na miesto útoku smerovalo veľké množstvo sanitiek.
OSN je v súvislosti s vojnou neefektívna, podľa Zelenského je schopná urobiť viac
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vystúpil pred Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov (BR OSN).
574 dní vojny
Prítomným predstaviteľom pripomenul, že už je to 574 dní „bolesti, strát a bojov“ od začiatku ruskej invázie Ukrajiny, pričom ruské činy si vyžiadali životy desiatok tisíc ľudí a premenili milióny ďalších na utečencov. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.
Zelenskyj tiež poznamenal, že ľudia a vlády stratili dôveru v schopnosť a ochotu OSN brániť suverénne hranice. Štáty podľa neho vytvárajú nové aliancie mimo OSN pre to, ako organizácia rieši vojnu na Ukrajine. OSN je „neefektívna“, povedal s tým, že je však „schopná urobiť viac“. Je ale potrebné reformovať ju, a to nielen v Bezpečnostnej rade.
Porušenie charty OSN
Ukrajinský líder je podľa jeho slov vďačný všetkým krajinám, ktoré uznali ruskú agresiu za porušenie charty OSN, pre Rusko sa tým však v OSN „nič nezmenilo“. Ako ďalej povedal, vďaka ruskému právu veta v Bezpečnostnej rade sa organizácia ocitla „v patovej situácii vo veciach agresie“.
Súčasný systém znamená, že ďalší členovia OSN majú menší vplyv ako je moc ruského veta. Valné zhromaždenie OSN by podľa Zelenského malo dostať skutočnú právomoc prekonať veto, keď ktorýkoľvek člen prejaví agresiu. V prípade dvoch tretín hlasov odrážajúcich vôľu národov z Ázie, Afriky, Európy, oboch Amerík a Tichomoria by veto mohlo byť prekonané.
Miliardy ľudí bez zástupcu
„Bohužiaľ, toto miesto v Bezpečnostnej rade, ktoré Rusko okupuje nelegálne,“ obsadili „klamári, ktorých úlohou je zastierať agresiu a genocídu“, ktorú Rusko na Ukrajine pácha, vyhlásil Zelenskyj. Ukrajina podľa neho považuje za „nespravodlivé", keď miliardy ľudí nemajú stáleho zástupcu v Bezpečnostnej rade, zatiaľ čo Rusko áno.
Vyzval, aby „africká jednota" mala v Bezpečnostnej rade stále miesto a aby si Ázia zaslúžila širšie stále zastúpenie. Nemecko by podľa neho malo mať tiež miesto medzi stálymi členmi rady a aj tichomorské štáty.
Rečnenie ukrajinských predstaviteľov
Na zasadnutí BR OSN bude rečniť aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Už pred jeho príchodom ruský zástupca v OSN Vasilij Nebenzia spustil útok na rozhodnutie nechať rečniť Zelenského, píše agentúra AP.
Vyhlásil, že albánsky prezident Edi Rama, ktorý tento mesiac predsedá Bezpečnostnej rade, chce zo zasadnutia urobiť „šou jedného muža“ a nebude to nič iné len predstavenie, čím odkazoval na hereckú kariéru Zelenského. Rama na to odpovedal, že „toto nie je špeciálna operácia albánskeho predsedníctva“, čím zas narážal na výraz, ktorým Rusko označuje svoju inváziu na Ukrajine.
Najčítanejšia najnovšia správa
Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.
Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.
Veže sú poškodené hnilobou
Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.
„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.
Výzva Obnov si svoj dom
Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.
„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.
Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.
V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.
Opravy kostola v jednotlivých etapách
Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.
„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.
Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.
To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.
„Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.