• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Ruská armáda útočí na oceliareň Azovstaľ, snaží sa potlačiť posledný odpor Mariupoľčanov

Ruská armáda útočí na oceliareň Azovstaľ, snaží sa potlačiť posledný odpor Mariupoľčanov

Deje sa tak napriek tomu, že ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nariadil ruským vojakom, aby neútočili na Azovstaľ a namiesto toho priemyselnú oblasť zablokovali.

23.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ruské sily útočia na mariupoľskú oceliareň Azovstaľ, ktorá je poslednou baštou ukrajinských síl v obliehanom meste na pobreží Azovského mora.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč v sobotu na brífingu povedal, že ruská armáda obnovila letecké útoky na Azovstaľ.

Putinov rozkaz vojakom

„Nepriateľ sa snaží úplne potlačiť odpor obrancov Mariupoľa v oblasti oceliarne Azovstaľ,“ povedal Arestovyč. Najnovšie ruské útoky na oceliareň sa dejú dva dni po tom, ako ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že ruská armáda „oslobodila“ celý Mariupoľ s výnimkou oceliarne.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Putin vtedy nariadil ruským vojakom, aby neútočili na Azovstaľ a priemyselnú oblasť zablokovali tak, aby z nej „neunikla ani mucha“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

V oceliarni je 2-tisíc vojakov

Ukrajinskí predstavitelia odhadujú, že v oceliarni sa nachádza asi 2-tisíc vojakov a približne tisícka civilistov. Arestovyč tvrdí, že ukrajinskí vojaci sa napriek obnoveným útokom Rusov stále držia a dokonca sa snažia prechádzať do protiútokov.

V noci na sobotu sa podľa tajomníka ukrajinskej rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksija Danilova podarilo pomocou helikoptér úspešne dodať ďalšie zbrane do oceliarne patriacej ukrajinskému miliardárovi Rinatovi Achmetovovi.

Viac k téme: rusko-ukrajinský konflikt


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie