• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Rusi vyvinuli vlastnú vakcínu proti koronavírusu, schváliť ju chcú už v auguste ako prví na svete

Rusi vyvinuli vlastnú vakcínu proti koronavírusu, schváliť ju chcú už v auguste ako prví na svete

Tamojšie ministerstvo obrany vyhlásilo, že ako dobrovoľníci testovania na ľuďoch poslúžia vojaci.

Rusko plánuje do 10. augusta schváliť vakcínu proti novému koronavírusu. Ako prví by mali dostať vakcínu z dielne moskovského inštitútu zdravotníci z „prvej línie“.

Ruskí predstavitelia pre CNN potvrdili, že použitie prvej vakcíny proti koronavírusu na svete chcú schváliť do 10. augusta.

Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu RDIF, ktorý financuje výskum spojený s vakcínou, prirovnal začatie očkovania k vypusteniu prvej vesmírnej družice Sputnik 1 z roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď počuli pípanie Sputnika a teraz nastala rovnaká situácia. Rusko bude prvé,“ vyhlásil.

Obavy z bezpečnosti vakcíny

Rusko však nezverejnilo žiadne vedecké dáta z výskumu látky a mnohí odborníci sa preto obávajú bezpečnosti a efektivity jej použitia. Takisto upozornili, že testovanie na ľuďoch nie je dostatočné.


Zatiaľ čo na svete je veľa vakcín v tretej fáze testovania, ruská látka ešte neprešla ani druhou fázou, ktorú chcú dokončiť 3. augusta. Následná tretia fáza by sa podľa výskumníkov mala uskutočniť paralelne s očkovaním zdravotníkov.

Vakcínu otestujú na vojakoch

Rusi tvrdia, že sa im podarilo priniesť vakcínu rekordne rýchlo, pretože ju modifikovali z už existujúcej verzie proti iným chorobám.


Tamojšie ministerstvo obrany vyhlásilo, že ako dobrovoľníci testovania na ľuďoch poslúžia vojaci. Riaditeľ projektu Alexander Ginsburg pre CNN potvrdil, že on sám už dostal vakcínu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie