• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Rusi v ukrajinskom meste Pokrovsk zámerne útočili na záchranárov, o život prišlo sedem ľudí

Rusi v ukrajinskom meste Pokrovsk zámerne útočili na záchranárov, o život prišlo sedem ľudí

Ukrajinské mesto Pokrovsk zasiahli v pondelok s 30 až 40-minútovým odstupom dve ruské rakety Iskander.

8.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské mesto Pokrovsk zasiahli v pondelok s 30 až 40-minútovým odstupom dve ruské rakety Iskander a zabili sedem ľudí vrátane záchranára, ktorý prišiel pomáhať po prvom zásahu. V utorok o tom informovali ukrajinskí predstavitelia, uvádza spravodajský portál CNN.

Terčom útoku sa stali záchranári

Bombardovanie sa začalo v pondelok o 19:15 miestneho času, keď balistická raketa krátkeho doletu podľa prezidenta Volodymyra Zelenského zasiahla „obyčajnú obytnú budovu“ v meste v Doneckej oblasti. Na miesto prišli prví záchranári, aby ošetrili zranených a vyhrabali ľudí spod trosiek, no zakrátko sa sami stali terčom útoku. Druhý zásah prinútil úrady, aj napriek rozsiahlym škodám, pozastaviť práce na odstraňovaní trosiek z obavy pred ďalším zásahom.

„Prvá raketa dopadla o 19:15, druhá o 19:52. To je štandardný ruso-fašistický scenár - 30 - 40 minút medzi strelami. Keď príde štátna záchranná služba a záchranári, aby zachránili ľudí, dopadne druhá raketa, a tak sa počet obetí zvýši,“ uviedol na komunikačnej platforme Telegram šéf mestskej vojenskej správy Serhij Dobriak.

Útok si vyžiadal sedem obetí

Podľa miestnych predstaviteľov bola poškodená obytná budova, hotel, obchody a administratívne budovy. Geolokalizované zábery z miesta útoku podľa CNN ukazujú, že poškodené boli hotel Družba a pizzeria Corleone, ktoré boli obľúbené medzi novinármi.

Gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko uviedol, že medzi siedmimi mŕtvymi bolo päť civilistov, záchranár a vojak. Zranenia podľa neho utrpelo 81 ľudí, z toho 39 civilistov, dve deti, 31 policajtov, sedem záchranárov a štyria vojaci.

Obeťou bol aj zástupca náčelníka

Ako na Telegrame v utorok ráno uviedol ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko, medzi mŕtvymi je aj zástupca náčelníka hlavného riaditeľstva Štátnej pohotovostnej služby v Doneckej oblasti Andrij Omeľčenko.

„Všetci boli na mieste, keď ich bolo treba, a vynaložili úsilie na záchranu ľudí po prvom útoku,“ uviedla polícia na Telegrame s tým, že „vedeli, že pod troskami sú obete - takže bolo treba reagovať, rozobrať ich, dostať ľudí von a zachrániť ich. A nepriateľ udrel znova“. Hotel, ktorý v pondelok zasiahla ruská raketa, bol však podľa miestnych predstaviteľov zatvorený a už päť týždňov bol prázdny.

Útok v centre mesta

„Polovica budovy je preč, takže je dobré, že vo vnútri nikto nebol,“ povedal pre CNN Dobriak. „Všetky obete sú buď tí, ktorí boli v obytnej budove, alebo záchranári a policajti. Medzi obeťami boli nielen obyvatelia mesta, ale aj niekoľko vnútorne presídlených osôb, mnohí z nich boli policajti z Mariupoľa,“ dodal.

Ako ďalej povedal, „nie je jasné, prečo tam (Rusi) strieľali, je to centrum mesta - neboli tam žiadni vojaci. Je to len teror. Nás to nezastrašuje, ale ľudia umierajú a trpia“.

Ruské ministerstvo obrany však podľa CNN napriek tomu tvrdí, že zasiahlo vojenské veliteľské stanovište, pričom v aktualizovanej správe použilo ruský názov mesta Pokrovsk a uviedlo, že „v oblasti Krasnoarmejska v Doneckej ľudovej republike bolo zasiahnuté predsunuté veliteľské stanovište zjednotenej skupiny ukrajinských vojsk Chortica“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie