• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Rusi ukradli z Ukrajiny asi štyri milióny ton obilia a preberajú jej aj kupcov, tvrdí ukrajinská asociácia pre obilie

Rusi ukradli z Ukrajiny asi štyri milióny ton obilia a preberajú jej aj kupcov, tvrdí ukrajinská asociácia pre obilie

V dôsledku ruskej sabotáže obilnej iniciatívy Ukrajina utrpela straty v hodnote viac ako miliardy dolárov v dôsledku prestojov lodí v radoch.

25.5.2023 (SITA.sk) - Ukrajinská asociácia pre obilie odhaduje, že od začiatku rozsiahlej invázie Rusi z Ukrajiny ukradli asi štyri milióny ton obilia. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Prezident asociácie Mykola Horbačov uviedol, že kupcami ukradnutého obilia sú podľa neho krajiny, na ktoré sú uvalené sankcie.

Pre obilie prichádzajú v noci

Tvrdí však, že aj tieto štáty sa obávajú obilia ukradnutého z Ukrajiny. Konkrétne pripomenul prípad, keď severoafrická Líbya odmietla kúpiť ukradnuté obilie.

„Pre ukradnuté obilie prichádzajú lode ako zločinci - v noci. Vypnú GPS sledovače, prejdú okolo ako neviditeľné, naložia obilie a potom idú neznámym smerom. Program námornej dopravy vám však umožňuje sledovať, kam tieto lode smerujú, koľko a čo prepravujú. Všetky tieto skutočnosti Ukrajina zaznamenáva,“ vysvetlil prezident spomenutej asociácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Horbačov podotkol, že Rusko kradne nielen ukrajinské obilie, ale Ukrajine preberá aj kupcov.

„Rusko počas vojny využíva mechanizmus blokovania Ukrajiny ako významného exportéra, aby namiesto nás fungovalo v krajinách nášho tradičného predaja. Tam, kde Ukrajina platí miliardy za prestoje, Ruská federácia žiadne prestoje nemá. Ich ponuka klientovi sa môže zdať lepšia,“ povedal.

Potrebujú pravidelné dodávky

Horbačov vysvetlil, že nákupcovia obilia potrebujú pravidelné dodávky, aby ich mlyny pokračovali v činnosti.

„Múka vyrobená z obilia je potrebná na pečenie chleba. Kupujúci je nútený vybrať si spoľahlivejšieho dodávateľa. To je hlavný dôvod straty trhov s obilím na Ukrajine.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie