• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Rusi súhlasia so zverejnením zmluvy o Sputniku, majú však podmienku

Rusi súhlasia so zverejnením zmluvy o Sputniku, majú však podmienku

Matovič verí, že sa pridajú ďalší

Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V nenamieta zverejnenie zmluvy uzavretej so Slovenskom. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla samotná spoločnosť.

Výrobca Sputniku však dodal, že by mala byť zverejnená aj zmluva so spoločnosťou Pfizer–BioNTech, aby ich bolo možné porovnať.

Ak sa nakoniec štát rozhodne očkovanie Sputnikom V spustiť, mal by najprv odkúpiť 200-tisíc vakcín, ktoré sú aktuálne na našich skladoch. Ruská strana totiž platbu za dodávku týchto vakcín Slovensku vrátila. Zatiaľ by sa objednávka na vakcíny podľa ministra nezvyšovala, následne sa o prípadnej ďalšej objednávke rozhodne podľa záujmu Slovákov o túto vakcínu.

Matovič verí, že sa pridajú ďalší

O súhlase so zverejnením hovorí aj šéf rezortu financií a expremiér Igor Matovič (OĽANO). „Práve som dostal link na Twitter Sputnik V, kde ruská strana zverejnila, že nemajú žiadny problém so zverejnením zmluvy uzavretej so Slovenskom. S dôvetkom, že Maďari zverejnili, že zatiaľ najlepšie výsledky majú z očkovania Sputnikom,“ približuje Matovič.


Verí, že aj výrobcovia iných vakcín udelia Slovensku súhlas zverejniť zmluvy, to by bolo podľa neho „úplne fér“. „Tým dupľom, že podľa zverejnených informácií sú kontrakty na iné vakcíny pre krajiny výrazne nevýhodnejšie,“ dodal Matovič.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v piatok uviedol, že zmluvu o nákupe Sputniku V rezort zverejní aj bez súhlasu ruskej strany. „Zmluvu zverejníme, ďalšie informácie budú známe po stanovisku ruskej strany,“ uviedol Lengvarský. Na vyjadrenie ruskej strany mieni čakať podľa vlastných slov „maximálne niekoľko dní“.


Zmluvu po podpise dosiaľ nezverejnili. O potrebe zverejnenia hovorí prezidentka SR Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) aj opozícia. Šéfka rezortu justície upozornila, že zverejnenie povinne zverejňovanej zmluvy je podmienkou nadobudnutia jej účinnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie