• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Rusi si na olympiáde v Tokiu a Pekingu nevypočujú hymnu, Športový arbitrážny súd neschválil ich prianie

Rusi si na olympiáde v Tokiu a Pekingu nevypočujú hymnu, Športový arbitrážny súd neschválil ich prianie

Na základe rozhodnutia CAS namiesto ruskej hymny nemôže byť použitá žiadna pieseň v spojitosti s Ruskom.

13.3.2021 (Webnoviny.sk) - Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne neschválil prianie ruskej strany, aby úspechy športovcov z tejto krajiny na OH v Tokiu a ZOH v Pekingu sprevádzala sovietska vojnová pieseň Kaťuša z obdobia 2. svetovej vojny.

Smerom k olympiádam Rus zatiaľ neponúkli inú alternatívu. Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) odobrila na svoje svetové šampionáty úryvok z hudobnej tvorby svetoznámeho skladateľa 19. storočia Piotra Iľjiča Čajkovského.

Náhrada za hymnu nie je známa

Ruskí športovci počas najbližších dvoch rokov nebudú pod piatimi kruhmi štartovať pod názvom svojej krajiny, ale pod hlavičkou národného olympijského výboru. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj Svetová antidopingová agentúra (WADA) už skôr schválili, že športovci z Ruska budú štartovať pod skratkou ROC, teda Russian Olympic Committee (v preklade Ruský olympijský výbor).

Namiesto ruskej vlajky bude použité bude logo Ruského olympijského výboru. Definitívna náhrada za ruskú hymnu ešte nie je známa, no isté je, že to nebude Kaťuša. V hre je teda olympijská hymna.

Štartujú s rôznymi označeniami

Štartovať pod názvom krajiny, pod vlajkou a národnou hymnou nemôžu ruskí športovci kvôli trestu dlhoročnému a systematickému štátom krytému aj organizovanému dopingu. Na základe trestu na oblečení ani na inom vybavení nesmie byť odkaz na názvom krajiny. Na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu štartovali Rusi po označením Olympijskí športovci z Ruska.

Na vrcholných podujatiach v rôznych športových odvetviach štartujú Rusi s rôznymi označeniami. V zimných športoch sú to názvy a skratky národných zväzov v daných športoch, Svetová atletika (WA) však štart Rusom na umožní len pod hlavičkou "Oprávnený neutrálny športovec" (ANA).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie