• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Rusi posilnili ochranu svojej flotily v Čiernom mori, do boja nasadili vojensky vycvičené delfíny

Rusi posilnili ochranu svojej flotily v Čiernom mori, do boja nasadili vojensky vycvičené delfíny

Ruská federácia má bohaté skúsenosti s výcvikom delfínov na vojenské účely.

28.4.2022 (Webnoviny.sk) -

Rusko na námornej základni v Sevastopole, ktorá sa nachádza na južnom cípe Krymu, umiestnila vycvičené delfíny. Informoval o tom The Guardian s odvolaním sa na Americký námorný inštitút. Prítomnosť vojensky vycvičených delfínov potvrdzujú satelitné snímky.

Delfíny chránia ruskú flotilu

Ruská armáda v prístave rozmiestnila dve ohrady pre delfíny ešte vo februári tohto roka, kedy zahájila inváziu na Ukrajinu. Ich úlohou je pomôcť chrániť ruskú flotilu pred útokom.

Od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym, sa vojenská základňa v Sevastopole stala kľúčovou najmä pre jej strategickú polohu v Čiernom mori, pretože ide o nikdy nezamŕzajúci prístav námornej flotily.

Kotvia tam mnohé ruské lode, ktoré síce sú mimo dosahu rakiet, môžu byť však zasiahnuté z ponoriek.

Okupanti zhabali ukrajinských delfínov

Počas studenej vojny USA rovnako aj Sovietsky zväz používali tieto cicavce na odhaľovanie potenciálnych rizík, ako sú bomby alebo míny nachádzajúce sa v blízkosti ich lodí.

Skúsenosti s výcvikom delfínov má aj Ukrajina. Tá dva roky pred obsadením Krymu obnovila program na ich výcvik. Delfínov cvičila práve v akváriu neďaleko Sevastopolu, po okupácii však o ne prišla.

Napriek snahe a žiadostiam o ich vrátenie, ruská strana požiadavku neakceptovala a podľa agentúry RIA Novosti, tento program nakoniec rozšírila.

O dva roky neskôr Moskva ohlásila nákup ďalších piatich podmorských cicavcov. Aktuálne nie je známe, či ide o tie isté delfíny, o ktorých sa predpokladá, že sú umiestnené v Sevastopole.

Cicavce využívajú na záškodnícku činnosť

Rusko použilo delfíny napríklad aj počas vojny v Sýrii v roku 2018. Zároveň sa špekuluje aj o tom, že Rusko okrem delfínov vycvičilo aj veľrybu beluga.

Tá bola spozorovaná neďaleko nórskeho pobrežia o rok neskôr. Upozornili na ňu miestni rybári, ktorých upútala najmä jej netradičná výstroj vybavená najrôznejšou technikou.

Na Slovensku poberá dávku v hmotnej núdzi 16-tisíc Ukrajincov. Výška príspevku ani zďaleka neprevyšuje sumu, ktorú dostávajú Slováci

Odídencom z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska, ktorí v marci požiadali o pomoc v hmotnej núdzi, vyplatili úrady práce a sociálnych vecí prvú dávku. K takmer 60-tisíc občanom Slovenska, ktorým štát vyplatí bezmála 9 miliónov eur, pribudlo približne 16-tisíc poberateľov pomoci v hmotnej núdzi z Ukrajiny.

Výška dávok pre odídencov z Ukrajiny neprevyšuje tie, ktoré sa vyplácajú občanom Slovenska. Ústredie práce o tom informovalo v tlačovej správe.

Ukrajincom vyplatili 2,17 milióna eur

Podľa predbežných údajov vyplatili úrady práce a sociálnych vecí v apríli pomoc v hmotnej núdzi 16,6 tisíca odídencom z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska.

Ľuďom postihnutým vojnou pomohli tento mesiac sumou takmer 2,17 milióna eur. Najväčšiu časť, celkovo takmer 350-tisíc eur, úrady vyplatili v Bratislave. V Košiciach to bolo celkovo približne 200-tisíc eur a v okrese Nitra viac ako 86-tisíc eur.

V rámci pomoci v hmotnej núdzi mali odídenci z Ukrajiny možnosť získať aj príspevok na nezaopatrené školopovinné dieťa. Takýchto príspevkov v apríli úrady vyplatili 9,2 tisíca.


Pri splnení podmienok stanovených zákonom mali odídenci z Ukrajiny pri pomoci v hmotnej núdzi nárok aj na ochranný príspevok.

Príspevky na deti

Ochranný príspevok v zmysle zákona o pomoci v hmotnej núdzi je možné poskytnúť napríklad starobným dôchodcom, osobe invalidnej z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, dočasne práceneschopným osobám, tehotným ženám. V apríli odídencom z Ukrajiny štát vyplatil celkovo 2,5 tisíca ochranných príspevkov.

Okrem pomoci v hmotnej núdzi majú odídenci z Ukrajiny možnosť požiadať aj o štátne sociálne dávky. O príspevok na starostlivosť o dieťa, jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti, opakovaný príspevok dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti a opakovaný príspevok náhradnému rodičovi.


„Odídenci z Ukrajiny v marci nepodávali žiadosti o vyplatenie štátnych sociálnych dávok. V apríli im tak štátne sociálne dávky vyplatené nebudú,“ vysvetlil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie