• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Rusi po niekoľkodňovej prestávke opäť vypustili na Kyjiv iránske drony, ostreľovali aj Cherson

Rusi po niekoľkodňovej prestávke opäť vypustili na Kyjiv iránske drony, ostreľovali aj Cherson

Padajúce úlomky zo zničeného dronu zranili jednu osobu.

2.7.2023 (SITA.sk) - Po relatívnom útlme Rusko spustilo v nedeľu skoro ráno bezpilotný útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjiv. Bol to prvý takýto útok po dvanástich dňoch.

Ako na komunikačnej platforme Telegram uviedol šéf vojenskej administratívy ukrajinského hlavného mesta Serhij Popko, protivzdušná obrana odhalila a zostrelila všetky drony Šáhid iránskej výroby vypustené ruskými okupantmi.

Presný počet dronov neuviedli

Predstavitelia ukrajinskej metropoly neuviedli presný počet bezpilotných lietadiel, ktoré zaútočili na Kyjiv.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinské letectvo však uviedlo, že po celej krajine Rusi vypustili osem dronov Šáhid a odpálili tri riadené strely Kalibr.

Útočili na obytnú štvrť v Chersone

Pri nočnom ostreľovaní čiastočne okupovanej Chersonskej oblasti bol zranený 13-ročný chlapec. Podľa tamojších predstaviteľov bol mladík zranený pri ostreľovaní dediny Mylove pri brehoch Dnipra v okrese Beryslav.

„Dieťa bolo hospitalizované, nie je v ohrození života,“ povedal v štátnej televízii hovorca oblasti Oleksandr Tolokonnikov.

Ostreľovanie pokračovalo aj v nedeľu ráno, pričom v Chersone utrpeli zranenia štyri osoby. Cieľom útokov ruských jednotiek bola obytná štvrť mesta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie