• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Rusi by už akceptovali platby za energie aj v bitcoinoch, odborníci však hovoria o riziku

Rusi by už akceptovali platby za energie aj v bitcoinoch, odborníci však hovoria o riziku

Jeden z hlavných priateľských obchodných partnerov Ruska je Čína a používanie kryptomien je v Číne zakázané.

Rusko uvažuje o akceptovaní bitcoinov pri platbách za svoj export ropy a plynu. Povedal to poslanec Štátnej dumy Pavel Zavaľnyj, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre energetiku. Krajina podľa jeho slov skúma alternatívne spôsoby prijímania platieb za export energií. Informuje o tom portál bbc.com.

„Dlhodobo navrhujeme Číne zmenu tak, aby sa v platbách používali národné meny, ruble a jüany,“ povedal Zavaľnyj. „V prípade Turecka to bude líra a ruble,“ dodal. „V obchode je možné používať aj bitcoiny,“ poznamenal.

David Broadstock z Inštitútu pre energetické štúdie v Singapure však uviedol, že je „jasné, že akceptovanie bitcoinov v obchode so zemným plynom prináša v porovnaní s tradičnými menami podstatne väčšie riziko.“


„Navyše, jeden z hlavných priateľských obchodných partnerov Ruska je Čína a používanie kryptomien je v Číne zakázané,“ dodal. „To očividne obmedzuje potenciál pre platby bitcoinmi,“ uviedol.

Prečo chce Putin platby v rubľoch za ruský plyn? Analytici priblížili dôvody

Rusku za plyn určený pre Európu by sme už nemali platiť v eurách, no platby by mali byť v rubľoch. V stredu to oznámil ruský prezident Vladimír Putin.

Nejde o niečo úplne prevratné

Ako pre agentúru SITA povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, z ekonomického pohľadu nejde o niečo úplne prevratného.


Ide len o zmenu meny vysporiadania obchodu, inak sa nič nemení a nemalo by to predstavovať žiadny podstatný technický problém pre kupujúcich.


„Špeciálne, keď už pred pár týždňami prijali v Rusku legislatívu, že exportéri musia povinne preklápať 80 percent tržieb zo zahraničia do rubľov. Išlo o opatrenie stabilizovania kurzu rubľu po tom, ako centrálna banka prišla v dôsledku sankcií o podstatnú časť devízových rezerv,“ pokračoval Pánis.

Nadradenosť Ruska

Teraz bude v prípade plynu konvertovaných vlastne 100 percent platby zo znepriatelených krajín na ruble. Vytvorí sa tým podľa Pánisa marginálny dodatočný dopyt po rubli, ktorý bude sčasti tlmiť vysoké domáce inflačné tlaky.

Okrem toho ide podľa Pánisa o akési symbolické gesto ukázať nadradenosť Ruska, kde po novom nie domáci predajca, ale zahraničný kupujúci bude musieť nakupovať ruble a niesť kurzové riziko. Na ruské firmy a ruskú centrálnu banku uvalili sankcie, ktoré viedli k výraznému oslabeniu rubľa.


„Tento krok má viesť k tomu, aby európski odberatelia museli kupovať ruble, čo má zvýšiť dopyt po rubľoch, čo má viesť k posilneniu rubľa. Je otázne, či je tento krok dostatočný, lebo pokiaľ ruské energetické firmy nemajú dostatok dolárov či eur, aj tak budú musieť ruble za ne zameniť, lebo ich potrebujú na svoje podnikanie,“ doplnil pre agentúru SITA analytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Za cenový boom energií je zodpovedný Putin. Podľa Hegera úmyselne nenapĺňal zásobníky plynu, aby sa mohol hrať s cenami


Slovensko podporuje myšlienku spoločného nákupu energií v rámci Európskej únie (EÚ). Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania Európskej rady v Bruseli. Ako vysvetlil, keď EÚ postupuje spoločne, vie si vyjednať oveľa lepšie podmienky.

„Hlavným dôvodom, prečo sú ceny vysoké, je Vladimir Putin. To, čo robil minulý rok v lete a na jeseň, že nenapĺňal zásobníky plynu, robil práve z toho dôvodu, aby sa mohol hrať s cenami,“ skonštatoval Heger pre média v úvode piatkových rokovaní európskych lídrov.


Zdôraznil, že všetky hlavy štátov EÚ pracujú silno na tom, aby bolo nepohodlie občanov EÚ čo najmenšie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie