• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Rozpočtová rada zvýšila v decembri odhad tohtoročného deficitu, môžu za to jednorazové odmeny či príspevky pre zaočkovaných

Rozpočtová rada zvýšila v decembri odhad tohtoročného deficitu, môžu za to jednorazové odmeny či príspevky pre zaočkovaných

Deficit verejnej správy by tak podľa odhadu rozpočtovej rady mal v tomto roku dosiahnuť úroveň 6,775 miliárd eur. Oproti novembrovej prognóze je to prehĺbenie deficitu o 282 miliónov eur.

Jesenné odhady Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) naznačovali, že tohtoročný deficit verejnej správy by mohol skončiť výraznejšie pod úrovňou sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP), no aktuálny decembrový odhad smeruje napokon k sedem percent HDP.

V odhade sú už podľa rady zahrnuté aj jednorazové odmeny pre zamestnancov v štátnej správe a finančný príspevok pre zaočkovaných seniorov, ktorého časť sa má vyplatiť ešte v tomto roku.

Práve tieto položky najvýraznejšie prispeli k zvýšeniu odhadu.

Aktuálny odhad vlády

Deficit verejnej správy by tak podľa odhadu rozpočtovej rady mal v tomto roku dosiahnuť úroveň 6,775 miliárd eur. Oproti novembrovej prognóze je to prehĺbenie deficitu o 282 miliónov eur. Aktuálne opatrenia pre zhoršenú pandemickú situáciu podľa rady znamenajú dodatočné riziko pre hospodárenie verejných financií.

„Pri výdavkoch na dodatočné kompenzačné opatrenia očakávame, že negatívne ovplyvnia hospodárenie verejnej správy prevažne v roku 2022,“ informuje RRZ.


Odchýlka očakávaného deficitu verejnej správy od aktuálneho odhadu vlády je pozitívna vo výške 943 miliónov eur, resp. jedno percento HDP. To znamená, že riziko nárastu schodku nad úroveň predpokladanú vládou ostáva nízke.


Aktuálny odhad vlády zverejnený v rámci návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024 predpokladá deficit vo výške 7,9 percent HDP. Očakávaný vývoj verejných financií je však naďalej podľa rady ovplyvnený veľkou neistotou pre pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj.

Semafor deficitu rozpočtu

Najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo verejnej správy oproti očakávaniam vlády odhaduje rozpočtová rada vo výdavkoch štátneho rozpočtu. Úspora v sume 594 miliónov eur, 0,6 percent HDP, vyplýva najmä z pomalšieho čerpania kapitálových výdavkov, keďže nízke tempo rastu pozorované počas jedenástich mesiacov nezodpovedá vysokej úrovni koncoročných výdavkov predpokladaných vládou.


Opatrenia vlády na riešenie pandémie v prognóze dosahujú spolu 3,23 miliardy eur, resp. 3,3 percent HDP, pričom oproti odhadu vlády je vplyv na saldo verejnej správy vyšší o 54 miliónov eur, resp. 0,05 percent HDP.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári tohto roka odhadovala v rámci svojho semaforu deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 percent HDP. Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta.


Aprílový semafor hovoril o deficite 6,88 percent HDP, májový o 7,7 percent HDP, júnový o 7,2 percent HDP, júlový o 7 percent HDP, augustový a septembrový o 7,1 percent HDP. V októbri odhad znížila na 6,7 percent HDP, ktorý potvrdila aj v novembri. V decembri ho zmenila na 7 percent HDP. V zásade po celý rok sa odhady rady pohybovali okolo siedmich percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie