• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Rozpočet na rok 2023 je populistický a predvolebný, tvrdí ekonomický expert Hlasu. Dlh na hlavu zväčšil o päťtisíc eur

Rozpočet na rok 2023 je populistický a predvolebný, tvrdí ekonomický expert Hlasu. Dlh na hlavu zväčšil o päťtisíc eur

Posledný rozpočet vlády Petra Pellegriniho pracoval s výdavkami na úrovni 18 miliárd eur, poukázal Kamil Šaško.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Štátny rozpočet na rok 2023 je populistický a predvolebný. Uviedol to ekonomický expert strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Kamil Šaško v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

„Predseda vlády Eduard Heger a minister financií Igor Matovič hovoria, že je to rozpočet pomoci ľuďom. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však skonštatovala, že je to rozpočet nekrytej pomoci ľuďom. To znamená, veľká časť výdavkov, ktoré sú na to pripravované, nie sú rozpočtom kryté,“ poukázal Šaško.

Najväčší deficit v eurozóne

Zároveň dodal, že posledný rozpočet vlády Petra Pellegriniho pracoval s výdavkami na úrovni 18 miliárd eur. Teraz rozpočet počíta s výdavkami presahujúcimi 35 miliárd eur a deficit je v návrhu vyčíslený na 8,3 miliardy eur.

„Táto vláda zadlžila každého obyvateľa na Slovensku v priemere o zhruba 5 000 eur. Predstavený deficit je najväčší zo všetkých krajín eurozóny,“ skonštatoval Šaško.

Dodal, že je nespochybniteľným faktom, že sa nachádzame v časoch kríz, ako je vojna na Ukrajine, energetická či inflačná kríza, ktoré ovplyvňujú nielen Slovensko. Práve preto je však podľa neho dôležité, akým spôsobom sa štát postaví k svojim občanom.

„Ja mám často pocit, že sa nespráva ako zodpovedný a spoľahlivý partner. Nediskutuje sa s odborníkmi a do veľkej miere o väčšine vecí rozhoduje Igor Matovič,“ domnieva sa ekonomický expert Hlasu-SD.

Adresnejšie opatrenia

Opatrenia vlády by podľa neho mali byť adresnejšie, pretože na nich profitujú tí najbohatší, čo je prípad pomoci pre rodiny či rodičovského bonusu. Mnohé skupiny obyvateľov pritom podľa jeho slov dostanú doslova almužnu.

„Ako pomáhame tým domácnostiam, ktoré z akýchkoľvek dôvodov nie sú rodina? A to sa bavíme o státisícoch, sú to tie najohrozenejšie skupiny spoločnosti, ktoré sú na pomoc odkázané najviac,“ hovorí Šaško. Zdôraznil, že napríklad daňový bonus do veľkej miery zasiahne rozpočty samospráv.

Pod hranicou chudoby, ktorá je definovaná sumou 420 eur, bolo 306-tisíc dôchodcov. Za posledné dva roky stúpol tento počet o ďalších 187-tisíc dôchodcov. „To znamená, že máme takmer polovicu dôchodcov, ktorí musia vyžiť na hranici chudoby,“ poukázal Šaško.

Adresnejšie by boli podľa jeho názoru opatrenia, ktoré navrhoval Hlas-SD, no neprešli, či už to bola valorizácia životného minima, alebo valorizácia dôchodkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie