• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Rozmýšľate nad inou zdravotnou poisťovňou? Proces zmeny by sa mal už čoskoro zefektívniť

Rozmýšľate nad inou zdravotnou poisťovňou? Proces zmeny by sa mal už čoskoro zefektívniť

Samotný návrh novely zákona o zdravotnom poistení by malo ministerstvo zdravotníctva predložiť do pripomienkového konania v júli tohto roka.

Proces zmeny zdravotnej poisťovne by sa mal na Slovensku zefektívniť. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Rezort tiež plánuje upraviť spôsob vymáhania pohľadávok zdravotných poisťovní a aktualizovať prerozdeľovací mechanizmus v zdravotnom poistení.

Pripravovaným legislatívnym návrhom sa má tiež upraviť inštitút predchádzajúceho súhlasu v koncepte zdravotnej starostlivosti poskytovanej poistencovi v inom členskom štáte, odvodové povinnosti pri zamestnancoch bez pobytu na Slovensku, pracujúcich v tzv. tretej krajine, ako aj koncept úhrad za neodkladnú zdravotnú starostlivosť a systém nároku na zdravotnú starostlivosť pre dlžníkov zdravotných poisťovní.


Samotný návrh novely zákona o zdravotnom poistení by malo ministerstvo zdravotníctva predložiť do pripomienkového konania v júli tohto roka.

Narodenie dieťaťa môžu rodičia už nahlásiť elektronicky, ušetria tým čas strávený na úradoch

Hlásenie o narodení dieťaťa a overovanie podmienok na vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa je možné od 1. apríla podať elektronicky. Vyplýva to z tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).


NCZI spúšťa ďalšiu fázu elektronických služieb v zdravotníctve. V praxi to znamená, že zdravotnícky pracovník elektronicky zaznamená narodenie dieťaťa do informačného systému NCZI a informácia sa následne prenesie do informačného systému matrík.

Pri prepustení matky z pôrodnice vypíše ošetrujúci lekár v ezdraví NCZI aj údaje pre príspevok pri narodení dieťaťa. Elektronický systém ušetrí čas strávený na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavení rodného listu pre novonarodené dieťa.


Zdravotnícke zariadenia sa budú do systému pripájať postupne. V priebehu mesiaca bude služba fungovať duálne, teda aj v papierovej, aj v elektronickej forme.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie