• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Rozčúlený Kollár sa vyhráža Ukrajincom: Drzosť, nech nám len skúsia vypnúť plyn

Rozčúlený Kollár sa vyhráža Ukrajincom: Drzosť, nech nám len skúsia vypnúť plyn

Nech si to skúsia zastaviť, potom uvidia, vyhlásil Kollár

Šéf parlamentu Boris Kollár emotívne reagoval na informácie, že by prúdenie plynu smerom na Slovensko mohla zastaviť aj ukrajinská strana. Ropa a plyn, keď sa od týchto komodít odstrihneme, najviac v únii poškodí Slovensko, tvrdil v nedeľňajšej relácii o 5 minút 12 v RTVS.

“Ukrajina nemá čo hroziť, musím sa ohradiť, toto ma urazilo. Slovensko robí maximum pre Ukrajinu, dostali S-300, dostávajú materiál, dostávajú humanitnú pomoc, dostávajú pomoc tí ľudia, ktorí utekajú a oni si dovolia tú drzosť ešte nás kárať, že nás oni vypnú.

Nech to skúsia, urobím všetko pre to, aby sme zastavili akúkoľvek pomoc Ukrajine. Toto ma tak nahnevalo, že ešte teraz mám z toho tlak,” povedal rozčúlený Kollár.

Vypnutie plynu si nevie predstaviť. “Pevne verím, že bude mať ministerstvo hospodárstva dostatok súdnosti, aby to zabezpečil tak, aby naša krajina mala ďalej plyn. My bez toho plynu rozvrátime kompletne celú ekonomiku,” uviedol a dodal, že by zaplatil aj šekelami, “hocičím”. Ak nebudeme mať plyn, prestaneme vyrábať, tu bude hladomor a chudoba, povedal.

Na pripomienku moderátora, že Rusko má denný príjem 900 miliónov dolárov z týchto surovín, reagoval pripomenutím dôsledkov pre Slovensko: „A viete, koľko by sme my mali na našej strane stratu a rozvrátenú ekonomiku, keby nám vypli ten plyn, viete, pán redaktor? Ani vy by ste nedostali túto výplatu, čo máte teraz, by ste mohli prísť o svoje zamestnanie… …toto, keď počúvam, tak mi normálne vrie krv v žilách“.

Kollár je hrdý na postoj Slovenska k situácii na Ukrajine, pomoc bude pokračovať v maximálnej miere

Slovensko bude v pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) naďalej pokračovať v maximálnej možnej miere. Povedal to pri stretnutí s delegáciou poslancov Najvyššej rady Ukrajiny na čele s predsedom ukrajinsko-slovenskej Skupiny priateľstva Anatolijom Vjačeslavovyčom Kosťukhom v piatok 6. mája.

Ukrajinci v slovenskom parlamente

Ako informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelária Národnej rady SR (NR SR), stretnutie sa uskutočnilo na základe iniciatívy predsedu slovenskej parlamentnej Skupiny priateľstva s Ukrajinou Petra Pčolinského (Sme rodina).

Hlavným zámerom ukrajinskej delegácie bola návšteva ukrajinskej komunity v účelovom zariadení Kancelárie NR SR v Častej-Papierničke, ktorá prišla na územie Slovenska po vypuknutí vojny. Ukrajinskí poslanci sa tiež 6. mája zúčastnili na rokovaní v rámci 65. schôdze NR SR.

Prehlbovanie medziparlamentnej spolupráce

Šéf slovenského parlamentu vyjadril ukrajinským poslancom úplnú podporu vzhľadom na aktuálne prebiehajúci konflikt na Ukrajine. „Som hrdý na to, ako sa Slovensko postavilo k situácii na Ukrajine. Sme spoľahlivým susedom a dobrým priateľom Ukrajiny. Je naša povinnosť pomáhať vašej krajine najlepšie, ako vieme. Ukázali sme to nielen politickými vyhláseniami, ale aj konkrétnymi krokmi,“ poznamenal Kollár.

Za slovenskú podporu a pomoc Ukrajine poďakovali aj poslanci ukrajinského parlamentu. Na stretnutí diskutovali aj o vzájomnej spolupráci na parlamentnej úrovni. Kollár ukrajinských poslancov uistil, že má osobný záujem nielen pokračovať, ale aj ďalej prehlbovať vzájomnú medziparlamentnú spoluprácu.

Fico odignoruje Zelenského prejav v parlamente. Nebude počúvať človeka, ktorý klame

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico nebude v utorok 10. mája prítomný v rokovacej sále parlamentu na vystúpení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré sa uskutoční prostredníctvom telemosta. Fico to v pondelok povedal na tlačovej konferencii Smeru-SD pred budovou ministerstva hospodárstva.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Určite tam nebudem," vyhlásil Fico s tým, že nebude počúvať človeka, ktorý „klame na dennej báze“. To, čo hovorí Zelenskyj podľa Fica poškodzuje záujmy SR. Šéf Smeru-SD poznamenal, že zastavenie dodávok ropy a plynu „hrubo poškodzuje" národné záujmy Slovenska. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) tiež uviedol, že sa „maškarády“ v parlamente nezúčastní.


Počasie