• Dnes je: Sobota 03. decembra 2022 meniny má Oldrich

Ronaldo dostal vyhadzov, s okamžitou platnosťou končí v Manchestri United

Ronaldo dostal vyhadzov, s okamžitou platnosťou končí v Manchestri United

Odchod z Old Traffordu nasledoval po nedávnom rozhovore, ktorý Portugalčan poskytol britskému novinárovi Piersovi Morganovi.

23.11.2022 (Webnoviny.sk) - Portugalský futbalový útočník Cristiano Ronaldo s okamžitou platnosťou končí v anglickom klube Manchester United. Organizácia z Old Traffordu o tom informovala v utorok večer prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia na svojom webe.

Rozhovor plný kritiky

Rozchod 37-ročného zakončovateľa s ManUnited nastal niekoľko dní po tom, ako CR7 poskytol exkluzívny rozhovor britskému novinárovi Piersovi Morganovi. V miestami až príliš „úprimnej spovedi“ skritizoval niektorých predstaviteľov klubu a neušetril ani holandského trénera Erika ten Haga či zopár spoluhráčov.

Na adresu klubu poznamenal, že po odchode legendárneho kouča Sira Alexa Fergusona, ktorý bol pre Ronalda ako druhý otec, sa Manchester United nikde neposunul. Podotkol, že sa cítil „zradený“ klubom.

„Po rozhovoroch s Manchestrom United sme sa vzájomne dohodli na predčasnom ukončení našej zmluvy. Milujem Manchester United a milujem fanúšikov, to sa nikdy nezmení... Zdá sa mi však, že je ten správny čas hľadať novú výzvu,“ povedal Ronaldo. Tvrdí, že klub, v ktorom sa stal svetovou hviezdou, bude naďalej nosiť v srdci a do budúcnosti mu praje mnoho úspechov.

Vyhadzov sa dal očakávať

Manchester United ešte minulý týždeň avizoval, že po Ronaldovom rozhovore s Morganom podnikne príslušné kroky, takže vzájomná dohoda o ukončení spolupráce sa dala očakávať.

„Cristiano Ronaldo s okamžitou platnosťou po vzájomnej dohode opúšťa Manchester United. Klub mu ďakuje za jeho nesmierny prínos počas oboch období na Old Trafforde, keď strelil 145 gólov v 346 zápasoch a želá jemu a jeho rodine veľa šťastia do budúcnosti,“ uviedol klub vo vyhlásení.

Sústredí sa na MS v Katare

Cristiano Ronaldo sa momentálne plne sústredí na majstrovstvá sveta v Katare, na ktorých by s portugalským tímom chcel konečne získať medailu. V minulosti v drese národného mužstva triumfoval na európskom šampionáte i v Lige národov.

Po správe o jeho konci v Manchestri United sa okamžite vynorili špekulácie, že by mohol posilniť konkurenčný Newcastle United, vrátiť sa na krátkodobú výpomoc do španielskeho Realu Madrid či zamieriť za futbalovou exotikou do severoamerickej MLS alebo na Blízky východ.

Finále proti Messimu by bolo krásne, vraví Portugalčan Cristiano Ronaldo

Portugalského futbalistu Cristiana Ronalda nevyviedla z miery dráma, ktorá sa v mediálnom priestore strhla po jeho miestami až príliš „úprimnej spovedi“ poskytnutej britskému novinárovi Piersovi Morganovi. Rozhovor bol zverejnený minulý týždeň v čase, keď už bola príprava Portugalska na majstrovstvá sveta v Katare v plnom prúde.

Zlé načasovanie

„Bolo to moje načasovanie, ktoré sa týkalo mňa. Nemusím sa starať o to, čo si myslia ostatní. Som absolútne presvedčený, že to nebude mať žiadny vplyv na národné mužstvo.


Všetci vedia, kto som a čo si myslím. Poznajú ma od mojich 11 rokov. Nenechajú sa ovplyvniť tým, čo ľudia hovoria alebo píšu,“ povedal útočník anglického Manchestru United na tlačovej konferencii na predmestí Dauhy, kde si Portugalčania rozložili svoju tréningovú základňu.

Už 37-ročný zakončovateľ po nástupe trénera Erika Ten Haga v Manchestri United prišiel o pozíciu nedotknuteľného hráča. Rapídne sa znížilo i jeho herné vyťaženie a v mnohých zápasoch nefiguroval v základnej zostave. V spomenutom rozhovore Ronaldo skritizoval niektorých predstaviteľov klubu i spoluhráčov. Klub z Old Traffordu zatiaľ verejne nezaujal žiadny postoj.

Tlak si nepripúšťa

Médiá špekulovali i o vzťahu medzi Ronaldom a reprezentačným spoluhráčom Brunom Fernandesom, s ktorým hrávajú v manchesterskom tíme. Ich zvítanie na zraze národného mužstva pôsobilo chladne, no CR7 tvrdí, že si z Fernandesa iba chcel vystreliť. „Robil som si žarty, pretože priletel neskoro. Tak som sa ho spýtal, že cestoval loďou. Bol to len vtip a médiá z toho urobili búrku. Ešte raz však opakujem. Atmosféra v národnom tíme je výborná,“ dodal Ronaldo, pre ktorého je turnaj v Katare pravdepodobne posledná šanca vyhrať majstrovstvá sveta.

Tvrdí, že pociťuje tlak, ale nepripúšťa si ho. „Tlak je viac-menej rovnaký ako vždy. Zaoberám sa tým už od malička. Niekedy ho zvládam dobre, niekedy nie. Závisí to od situácie, momentu a emócií. Nie som dokonalý, ale cítim sa pripravený znášať tlak, keď musím,“ skonštatoval Cristiano Ronaldo, ktorý by si v Katare chcel zahrať vo finále proti Argentíne Lionela Messiho. „Bolo by to krásne,“ zakončil.

Ženy z Iránu si vďaka šampionátu v Katare plnia sen o návšteve zápasov

Pre mnohé iránske ženy sú futbalové majstrovstvá sveta v Katare príležitosťou, ako sa dostať na zápasy. Televízne stanice z celého sveta si tak v pondelňajšom dueli B-skupiny medzi Anglickom a Iránom všímali prítomnosť iránskych žien v hľadisku, ktorých bolo pomerne dosť.

Šanca v období protestov

„Nikdy v živote som sa nezúčastnila na futbalovom zápase, takže som musela využiť túto šancu,“ povedala 27-ročná iránska študentka medzinárodných vzťahov Mariam. Tvrdí, že vstupenka na zápas svetového šampionátu bola pre ňu mimoriadne vzácny darček. V rozhovore pre agentúru AP však odmietla uviesť svoje priezvisko zo strachu z vládnych represálií.


Turnaj v Katare sa začal v období, keď v Iráne už niekoľko týždňov trvajú protesty, pri ktorých dosiaľ podľa ľudskoprávnych skupín zahynulo po zásahoch bezpečnostných zložiek najmenej 419 ľudí.

Nepokoje vypukli 17. septembra po smrti Mahsy Amíní. Tá zomrela 16. septembra v teheránskej nemocnici tri dni po tom, ako ju zatkla obávaná mravnostná polícia za údajné porušenie striktných predpisov týkajúcich sa nosenia hidžábu, na následky fyzického napadnutia vo väzbe.

Odvážne gesto

Mnohí iránski reprezentanti zo súčasného kádra podporili protesty a riskovali vylúčenie z nominácie na MS v Katare. Pred spomenutým pondelňajším duelom sa tak rozhodli pre odvážne gesto, keď odmietli spievať štátnu hymnu a v tichosti si iba vypočuli jej melódiu. Bola to forma protestu proti aktuálnym udalostiam v Iráne a boja za práva žien v tejto krajine. V 22. minúte duelu proti Anglicku zasa fanúšikovia začali skandovať meno Mahsy Amíní. Malo to symbolický nádych, keďže zomrela vo veku 22 rokov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Nový odvod pocítia aj bežní Slováci a návrh vytvára veľmi toxický precedens

novy odvod pocitia aj bezni slovaci a navrh vytvara velmi toxicky precedens

Poslanci budú už tento týždeň rokovať o rozšírení a zvýšení osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa po novom má vzťahovať aj na finančných poradcov a sprostredkovateľov.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) varuje, že návrh zasiahne do fungujúceho konkurenčného trhu, ktorý navyše výrazne investuje do inovácií a finančnej gramotnosti obyvateľstva – oblastí, v ktorých Slovensko markantne zaostáva.

Návrh je v druhom čítaní

Návrh novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach z dielne poslanca Milana Vetráka (OĽaNO), ktorý parlament nedávno posunul do druhého čítania, má v pláne zvýšiť sadzbu odvodu a rozšíriť okruh subjektov, ktoré sú povinné ho platiť.

Po novom by sa týkal aj širokého množstva subjektov podnikajúcich na základe povolenia od Národnej banky Slovenska (NBS), vrátane lízingových spoločností, finančných sprostredkovateľov a poradcov či obchodníkov s cennými papiermi.


Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, ktorá na Slovensku zastupuje vyše 60 percent finančných agentov pôsobiacich v oblasti finančného sprostredkovania a poradenstva, kritizuje, že povinnosť platiť osobitný odvod by sa ich členov týkala len preto, že na výkon svojej činnosti potrebujú nejaký druh oprávnenia, v tomto prípade od NBS.

Množstvo vydaných licencií

Poslanci by sa podľa asociácie mali v prvom rade pozerať na to, či potreba získania tohto oprávnenia limituje konkurenciu alebo len oddeľuje podvodníkov od serióznych podnikateľov – to, že je trh regulovaný, ešte neznamená, že je oligopolný.


NBS nelimituje množstvo vydaných licencií, získanie licencie nie je podmienené vysokým poplatkom a licencia negarantuje žiadne výnosy. Prax v skutočnosti ukazuje, že trh je zdravo konkurenčný a držiteľom povolenia od NBS sú rádovo stovky subjektov.


Na Slovensku pôsobí vyše 400 sprostredkovateľských spoločností, avšak tento odvod by pravdepodobne zasiahol len 6 z nich, pričom pri optimalizácii zisku by sa mohol týkať iba dvoch subjektov na trhu finančného sprostredkovania.

To znamená, že odvod by mal minimálny prínos pre štátny rozpočet s ohľadom na negatívne dopady neférového znevýhodnenia dvoch subjektov voči širokej konkurencii (napr. signál vyslaný voči podnikateľskému prostrediu).

Toxický precedens


Ďalším problematickým kritériom je navyše podľa asociácie fakt, že odvod by zasiahol len firmy zo ziskom nad tri milióny eur a úplne by obišiel spoločnosti, ktoré síce na slovenskom trhu pôsobia, ale sídlo majú mimo krajiny.


Takýto návrh teda podľa členov asociácie vytvára veľmi toxický precedens – aj kaderníci a kaderníčky si bez výučného listu nemôžu založiť živnosť. Podobný je aj prípad cukrárov a cukrárok a celého radu ďalších viazaných a remeselných živnosti. Dať parlamentu bianko šek uvaľovať selektívne odvody na vybrané sektory na základe irelevantného kritéria podľa nich nepomôže zvýšiť konkurencieschopnosť ani tempo inovácií.

Treba tiež zdôrazniť, že podľa júnového prieskumu agentúry Focus má len 16 percent slovenských domácností vytvorenú finančnú rezervu v odporúčanej výške 6-násobku mesačného príjmu.


Dáta NBS ukazujú, že až 77 percent úspor slovenských domácnosti je na bežných účtoch pri nulových úrokových sadzbách, 18 percent je uložených na termínovaných vkladoch pri priemernej sadzbe 0,62 percenta a dve percentá je na sporiacich účtoch s priemernou úrokovou sadzbou 0,04 percenta, čo odzrkadľuje nízku finančnú gramotnosť obyvateľstva na Slovensku.

Konkurencieschopnosť Slovenska


Finanční sprostredkovatelia pritom smerujú nemalé prostriedky do programov na podporu finančnej gramotnosti (finančné vzdelávanie a testovanie na školách, investičná akadémia, finančná olympiáda, atď.) a sú kľúčoví pre zvrátenie negatívnych trendov v oblasti sporenia, keďže zachytávajú menej bonitné domácnosti s horšími finančnými návykmi.

Predmetná novela môže ohroziť nielen investície do programov na podporu finančnej gramotnosti, ale aj do sektorových inovácií a digitalizácie (naši členovia už dnes vynakladajú nemalé prostriedky na využitie umelej inteligencie či PSD2 dát vo svojich produktoch a službách).


To nevyhnutne negatívne zasiahne spotrebiteľov, širší ekosystém a z dlhodobého hľadiska aj konkurencieschopnosť Slovenska, ktorá je už aj tak na medzinárodnom poli naštrbená.

Global Innovation Index

Slovensko je na 46. mieste v Global Innovation Index (pokles z 37. miesta v roku 2021 a 39. miesta v roku 2020) a na 23. mieste (piatom od konca) v európskom Indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI).

Asociácia na záver poukazuje, že zákon neprešiel bežným legislati?vnym procesom a nebol konzultovany? s NBS ani s dotknuty?mi podnikatel?sky?mi subjektmi. Návrh zákona predpokladá poziti?vne vplyvy na rozpoc?et verejnej spra?vy, avšak neuvádza, v akej výške budú, čo predkladateľom vytklo aj ministerstvo financií.


Navrhovatelia tiez? tvrdia, z?e za?kon nebude mat? z?iadne vplyvy na podnikatel?ske? prostredie a nezvy?s?i regulac?ne? zat?az?enie, c?o je oc?ividne mylne? a vypovedá o kvalite tohto návrhu. Asociácia preto vyzýva poslancov Národnej rady, aby návrh zákona odmietli v plnom rozsahu a začali verejnú a odbornú diskusiu a rokovania.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie