• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Rómovi, ktorého odmietli obslúžiť v kaviarni, musia zaplatiť viac ako tisíc eur a ospravedlniť sa mu

Rómovi, ktorého odmietli obslúžiť v kaviarni, musia zaplatiť viac ako tisíc eur a ospravedlniť sa mu

Prípad sa stal v auguste 2017.

10.5.2023 (SITA.sk) - Róma, ktorého pre jeho etnický pôvod neobslúžili v jednej z kaviarní v Lučenci, musia finančne odškodniť a ospravedlniť sa mu. Ako informovala advokátka spolupracujúca v Poradňou pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková, rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I, keď vyhovel podanej antidiskriminačnej žalobe.

Súd rozhodol, že konaním právneho predchodcu žalovaného došlo k diskriminácii žalobcu na základe jeho rómskej etnickej príslušnosti. Žalovanému súd uložil okrem ospravedlnenia sa aj povinnosť vyplatiť žalobcovi náhradu nemajetkovej ujmy v sume 1 500 eur, ako aj uhradiť trovy konania. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

V kaviarni neboli obslúžení

Róm Ladislav Rácz spoločne s dcérou a kamarátom, taktiež rómskeho pôvodu, neboli obslúžení v jednej z kaviarní v Lučenci.

Personál kaviarne ich odmietol obslúžiť s odôvodnením, že ide o súkromný klub, v ktorom poskytujú služby len jeho členom na základe klubovej karty. Pýtal od nich za vydanie karty 300 eur za mesiac a tvrdil, že každý, koho obsluhujú takúto kartu má.

Keďže tieto klubové karty nemali, čašník ich vyzval, aby kaviareň opustili, čo aj urobili. Keď kaviareň neskôr navštívila Ráczova partnerka - nerómka, obslúžili ju a personál od nej klubovú kartu nežiadal. Na jej poznámku, že si na dverách všimla, že vstup je na klubové karty, jej bolo povedané, že u nich majú zákaz „olašáci“ (olašskí Rómovia).

Keď personálu povedala, že pred pol hodinou bol v kaviarni jej partner Róm s dcérou a nebol obslúžený, dostala informáciu, že to je prax. Priebeh incidentu bol pritom nahraný na mobilný telefón.

Rasová diskriminácia

V rozsudku mimo iného súd skonštatoval, že rasová diskriminácia, ktorej bol žalobca vystavený, je obzvlášť závažným druhom diskriminácie a vzhľadom na svoje nebezpečné dôsledky si vyžaduje osobitnú ostražitosť a ráznu reakciu.

Rozlišovanie ľudí podľa charakteristiky, ktorú nemôžu ovplyvniť (akým je v tomto prípade rómsky etnický pôvod) spôsobuje človeku poníženie. Súd mal za to, že takýmto zaobchádzaním bola znížená dôstojnosť žalobcu a jeho spoločenská vážnosť.

Vnímam ako veľmi dôležité, že súd žalobe v plnom rozsahu vyhovel a že môjmu klientovi priznal aj náhradu nemajetkovej ujmy v plnej požadovanej výške. Diskriminácia Rómov v prístupe k službám, s akou sa stretol, je na Slovensku v určitej miere prítomná dodnes," povedala Durbáková.

Žalovaná strana bola pasívna

Advokátka doplnila, že žalovaná strana bola v priebehu celého súdneho konania pasívna a k žalobe sa vôbec nevyjadrila. Jej práva a povinnosti v priebehu súdneho konania prevzal iný subjekt.

Konanie na okresnom súde trvalo skoro šesť rokov. Na základe podanej ústavnej sťažnosti tak Ústavný súd SR už skôr rozhodol o porušení práva Rácza na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov," dodala Durbáková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie