• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Rokovania medzi Úniou a Britániou o obchodných pravidlách v Severnom Írsku nedosiahli prelom

Rokovania medzi Úniou a Britániou o obchodných pravidlách v Severnom Írsku nedosiahli prelom

Obe strany sa snažia nájsť spoločný základ v oblasti obchodných pravidiel v Severnom Írsku, ktoré v obchode s tovarmi zostalo súčasťou spoločného trhu EÚ.

16.4.2021 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie nedokázali dosiahnuť prelom na rokovaniach o obchodných pravidlách v Severnom Írsku a v piatok uviedli, že by mali pokračovať v kontaktoch v nadchádzajúcich týždňoch.

Mesiac po tom, ako EÚ podnikla právne kroky voči Británii s odôvodnením, že Spojené kráľovstvo nerešpektuje podmienky dohody o brexite, sa vo štvrtok večer na rokovaní o problematike stretli podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a britský minister pre brexit David Frost.

Podpora mierového procesu

„Viacero ťažkých otázok pretrváva a je dôležité, aby sme o nich naďalej diskutovali," konštatuje britské vyhlásenie po schôdzke. Frost povedal, že „v najbližších týždňoch by sa mali udržiavať zintenzívnené kontakty na všetkých úrovniach".

Obe strany sa snažia nájsť spoločný základ v oblasti obchodných pravidiel v Severnom Írsku, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, ale v obchode s tovarmi zostalo súčasťou spoločného trhu EÚ.

Otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom podporujú mierový proces, ktorý ukončil desaťročia sektárskych násilností, a umožňujú obyvateľom Severného Írska cítiť sa doma aj v Spojenom kráľovstve aj v Írsku.

Výstraha zo strany Únie

Unionisti však tvrdia, že dohoda medzi britskou vládou a EÚ vyústila do vytvorenia hraníc medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.

Londýn v marci rozhodol o jednostrannom predĺžení obdobia, počas ktorého nekontroluje pohyb tovarov medzi Britániou a Severným Írskom.

To viedlo k formálnej výstrahe zo strany EÚ. Veľká Británia dostala mesiac na to, aby na upozornenie odpovedala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie