• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia

Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia

NOAA vypočítal, že tento rok má 75-percentnú šancu stať sa najteplejším od začiatku meraní.

5.5.2020 (Webnoviny.sk) - Meteorológovia predpokladajú, že rok 2020 bude najteplejší v histórii merania. Už teraz tomu dávajú 50- až 75-percentnú šancu. Teplotné rekordy padli od januára od Antarktídy po Grónsko, čo prekvapilo mnohých vedcov.

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) vypočítal, že tento rok má 75-percentnú šancu stať sa najteplejším od začiatku meraní.

Neobvyklé sa stáva normálnym

Sledujú pritom trendy aktuálneho rekordu z roku 2016, keď teploty na začiatku roka stúpali v dôsledku neobvykle intenzívneho javu El Niňo a následne klesli. Podľa NOAA bude rok 2020 s pravdepodobnosťou 99,9 percent jedným z piatich najteplejších v histórii.

Gavin Schmidt z Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie v New Yorku vypočítal, že tento rok na 60 percent stanoví nový teplotný rekord. Britský Met Office dáva 50-percentnú šancu na vytvorenie rekordu.


Neobvyklé počasie sa stáva čoraz normálnejším javom. Uplynulý január bol najteplejší v histórii a mnohé severské štáty nemali v hlavných mestách sneh.

Nad dvadsať na Antarktíde

Výskumná stanica na Antarktíde vo februári po prvý raz namerala teplotu vyššiu ako 20 stupňov Celzia. V grónskom meste Qaanaaq zaznamenali v nedeľu aprílový rekord 6 stupňov Celzia.

Počas prvého štvrťroka bolo teplejšie počasie najmä vo východnej Európe a Ázii, kde sa teplota pohybovala tri stupne Celzia nad priemerom.


V uplynulých týždňoch sa oteplilo aj na väčšine územia Spojených štátov amerických. Minulý piatok bolo v Los Angeles 34 stupňov Celzia. Aj Západná Austrália zaznamenala rekordné teploty.


Tento trend je menej výrazný vo Veľkej Británii. Maximálna denná teplota v Británii pre apríl doteraz dosiahla 3,1 stupňa Celzia nad priemer. Rekordy zaregistrovali v oblastiach Cornwall, Dyfed a Gwynedd.


Viac k téme: globálne otepľovanie, klimatické zmeny

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie