• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Roger Federer dal na Laver Cupe bodku za svojou skvelou kariérou. Bola to perfektná púť, povedal dojatý Švajčiar

Roger Federer dal na Laver Cupe bodku za svojou skvelou kariérou. Bola to perfektná púť, povedal dojatý Švajčiar

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión Roger Federer: "Toto nie je koniec, život pokračuje ďalej.

24.9.2022 (Webnoviny.sk) - Švajčiarsky tenisový elegán Roger Federer už má kariéru za sebou. Bodku za ňou dal v piatok na exhibičnom turnaji Laver Cup 2022 v anglickom Londýne, kde nastúpil vo štvorhre po boku Španiela Rafaela Nadala.

Rozlúčka to nebola víťazná, zástupcovia tímu Európy totiž podľahli dvojici z výberu zvyšku sveta Jackovi Sockovi a Francesovi Tiafoemu 6:4, 6:7 (2), 9:11 (zápasový tajbrejk).

Po skončení duelu sa 41-ročný Švajčiar rozlúčil s fanúšikmi aj dlhoročnými súpermi zo svetových kurtov.

Rozlúčka bola emotívna

"Bol to nádherný deň. Som šťastný, nie smutný. Bol to krásny pocit opäť vyjsť na kurt. Som šťastný, že som bol toho súčasťou," povedal dvadsaťnásobný grandslamový šampión priamo na kurte.


Rozlúčka to bola emotívna. Nemožno sa čudovať, že aj v tvárach najväčších bojovníkov sa zjavili slzy dojatia. Federer plakal, keď sa po súboji objal s Nadalom aj ďalšími členmi svojho tímu.

Viackrát si tiež utrel slzy z tváre, keď dav v hľadisku skandoval jeho meno a on fanúšikom mával späť. Naposledy ako profitenista. A sĺz sa nezdržal ani Španiel Nadal.


"Bola to perfektná púť. Veľmi rád by som si ju absolvoval ešte raz," hovoril Federer, pričom sa snažil aspoň na okamih zadržať slzy dojatia.

Nechýbali ani jeho najbližší

Na rozlúčkovej oslave tenisového velikána nechýbali okrem fanúšikov a hráčov ani jeho najbližší - slovenská manželka Mirka, ich štyri deti či rodičia tenistu.


A keď Federerova najbližšia rodina k nemu pridala po oficiálnej časti, tvár Rogera opäť zaliali slzy.

"Ste tu všetci, chlapci aj dievčatá. Moja manželka ma celý čas podporovala. Mohla ma toľkokrát zastaviť, už veľmi dávno, no nespravila to. Umožnila mi a dovolila mi hrať, bolo to úžasné. Ďakujem ti," povedala odchádzajúca tenisová hviezda.

Federer sa stal ikonou

Bazilejský rodák počas bohatej kariéry šesťkrát ovládal Australian Open, raz Roland Garros, osemkrát Wimbledon a päťkrát US Open. Má na svojom konte olympijské zlato (štvorhra v Pekingu 2008) aj striebro (dvojhra v Londýne 2012).


V roku 2014 bol členom víťazného tímu v Davisovom pohári a trikrát (2001, 2018 a 2019) aj v Hopmanovom pohári. Za viac ako dve dekády na okruhu sa stal ikonou, po športovej aj ľudskej stránke

"Ďakujem každému z vás. Toľkí sme mi fandili a dnes večer ste pre mňa znamenali veľmi veľa," prihovoril sa Federer k fanúšikom a dodal: "Toto nie je koniec, život pokračuje ďalej. Som šťastný, všetko je skvelé. Toto je len jeden okamih v čase."


Priznal tiež, že príhovoru pred davom sa obával, pretože vedel, že na neho doľahnú emócie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie