• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Rodičovský dôchodok dostane v júni ďalších 23-tisíc penzistov, minulý mesiac ich vyplatili takmer 852-tisíc

Rodičovský dôchodok dostane v júni ďalších 23-tisíc penzistov, minulý mesiac ich vyplatili takmer 852-tisíc

Maximálna suma rodičovského dôchodku v tomto roku pre jedného rodiča za jedno dieťa je 21,80 eur mesačne.

Sociálna poisťovňa priznala a jednorazovo 1. júna tohto roka zasiela rodičovský dôchodok ďalším takmer 23-tisícom poberateľom dôchodkov. Ide o tých penzistov, ktorí poberajú starobný dôchodok a invalidný dôchodok vyplácaný po dovŕšení dôchodkového veku. Dostanú ho v týchto dňoch na účet v banke alebo v hotovosti.

Nárok na rodičovský dôchodok

Dôchodcovia, ktorým Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok v hotovosti, si môžu rodičovský dôchodok prevziať spolu s dôchodkom už v deň jeho splatnosti, alebo aj skôr, keďže rodičovský dôchodok „bude čakať“ na vyplatenie na pošte. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

V tomto kole priznávania nároku na rodičovský dôchodok Sociálna poisťovňa posúdila tých poberateľov, ktorí neboli zahrnutí v úvodnom májovom hromadnom spracovaní a tiež poberateľov invalidných a predčasných starobných dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek v júni tohto roka.

Maximálna suma

V máji vyplatila Sociálna poisťovňa takmer 852-tisíc rodičovských dôchodkov. O dávku nie je potrebné osobitne žiadať. Zákonná lehota na posúdenie nároku na rodičovský dôchodok v tomto roku je do 30. septembra.

Nárok na rodičovský dôchodok nevznikol 240-tisíc poberateľom, najčastejšie z dôvodu, že dieťa v roku 2021 nebolo poistené na dôchodkové poistenie, resp. do 28. februára tohto roka doručilo Sociálnej poisťovni vyhlásenie, ktorým nárok na dávku rodičovi odoprelo.


Maximálna suma rodičovského dôchodku v tomto roku pre jedného rodiča za jedno dieťa je 21,80 eur mesačne. Úhrnná splátka rodičovského dôchodku pri maximálnej sume rodičovského dôchodku za rok 2023 je v tomto prípade 261,60 eur. Sociálna poisťovňa v tomto roku vypláca rodičovský dôchodok v jednej úhrnnej splátke, od roku 2024 ho bude vyplácať mesačne v rovnakom termíne ako dôchodok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie