• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Rodičia prváčikov si aj tento rok priplatia viac na výbavu, mechanizmus podpory v Česku je v porovnaní so Slovenskom iný

Rodičia prváčikov si aj tento rok priplatia viac na výbavu, mechanizmus podpory v Česku je v porovnaní so Slovenskom iný

Ak rodičia nemysleli na zvýšené výdavky spojené so školou vopred, musia počítať s tým, že jednorazovo zaplatia od dvoch stoviek eur vyššie, čo už môže narušiť bežný chod domácnosti.

Blíži sa začiatok školského roka. Rodičia školákov si musia aj tento rok vyčleniť nemalé finančné prostriedky. Najmä tí, ktorých dieťa ide do prvej triedy základnej školy.

Spoločnosť Partners vypočítala, že základná výbava prváka bude na Slovensku stáť tento rok okolo 230 eur. Orientačný nákup pomôcok sa pritom oproti roku 2022 predražil skoro o 30 eur. Oproti roku 2021 stúpla celková suma dokonca o vyše 50 eur.

„To, čo je pre jednu rodinu možno nepatrná suma, môže u inej výrazne narušiť rodinný rozpočet. Počítať však treba aj s výdavkami na dopravu, krúžky, výlety, ale aj vreckové,“ hovorí odborník na osobné financie z Partners Lukáš Nemergut.

Náklady stúpli aj v Čechách

V susednej Českej republike vybavenie prváčika do školy tento rok vyjde na viac ako 7-tisíc českých korún, teda cez 290 eur. Ako povedal hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, je to historicky najvyššia suma. Záleží však podľa neho aj na kvalite zabezpečovaných vecí.

Viacerí rodičia pritom podľa Kovandu ani netušia, že im s tým vie finančne vypomôcť štát. V Čechách čiastkou maximálne zodpovedajúcej desaťnásobku životného minima jednotlivca, čo predstavuje tento rok 4 860 korún, teda niečo vyše 200 eur. Na potreby školáka tak môže ČR vyčleniť ročne 48 900, teda vyše 2 030 eur. Je potrebné si podať žiadosť na úrade práce a prostriedky sú určené tým rodičom, ktorí sa preukázateľne nachádzajú v ťažšej sociálnej situácii.


Česká republika poskytuje aj jednorazovú finančnú pomoc. Základná čiastka predstavuje 500 korún na žiaka, čo je asi 20 eur. Svoje vlastné príspevky „na pastelky“ vyplácajú aj niektoré mestá zo svojich vlastných rozpočtov. Napríklad Brno a Hodonín tento rok podľa Kovandu prvákom vyplatí 2 500 korún, teda viac ako 100 eur.

Príspevok na Slovensku dostanete v októbri

Mechanizmus podpory na Slovensku je iný. Príspevok pre prvákov rodičom vyplatia tak, že sa zvýši suma k prídavku na dieťa. K sume 60 eur tak jednorazovo v októbri príde ešte 110 eur. Navýšenie rodič dostane automaticky na základe informácie o zápise dieťaťa do prvého ročníka získanej z centrálneho registra prevádzkovaného ministerstvom školstva, o tento príspevok nemusíte žiadať.


Okrem zvýšenia vyplateného spolu s bežným prídavkom na dieťa má aj rodič na Slovensku šancu získať prilepšenie od samosprávy. Mali by ste preveriť, či príspevok pre prváka neposkytuje aj vaša obec. Poskytovanie príspevku na svojich webových stránkach deklarujú aj niektoré mestské časti Bratislavy. Staré mesto napríklad informuje o príspevku 50 eur.


O príspevok od samospráv je potrebné si požiadať. Obce či mestské časti nemajú povinnosť rodičov iniciatívne informovať o ich podpore.

Lepšie je sa pripraviť dopredu

Ide síce o mimoriadne výdavky, no to, že dieťa raz nastúpi do prvej triedy vedia rodičia prakticky už pri narodení. To dáva rodičom podľa firmy Partners priestor na dostatočne dlhú prípravu.


„Ak rodičia nemysleli na zvýšené výdavky spojené so školou vopred, musia počítať s tým, že jednorazovo zaplatia od dvoch stoviek eur vyššie, čo už môže narušiť bežný chod domácnosti. Preto radím urobiť si presný zoznam toho, čo dieťa do školy potrebuje, nastaviť si orientačný rozpočet a toho sa držať,“ odporúča Nemergut.

Pomôcky, bez ktorých sa dieťa v škole nezaobíde, zverejňuje väčšina škôl na svojich stránkach. Aj keď najvyššie výdavky čakajú práve rodičov prvákov, rodičia starších detí nie sú od výdavkov navyše ušetrení. „Taška, peračník, úbor na telesnú či potreby na výtvarnú výchovu poslúžia aj niekoľko rokov. Pri starších deťoch sa príprava predraží pri vyšších výdavkoch na oblečenie, mobil a počítač,“ upozorňuje odborník.


Nákupom pomôcok výdavky na školu nekončia. Počas školského roka je potrebné platiť za cestovné výdavky, rôzne poplatky za krúžky a iné voľnočasové aktivity, školské výlety a školák by mal dostávať aj malé vreckové. „To je dôvod, prečo všetky väčšie výdavky treba plánovať vopred, zahrnúť ich do plánovaných výdavkov domácnosti a prípravu na ne rozložiť v čase,“ upozorňuje Nemergut.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie