• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Rodičia pri nástupe detí do škôl budú musieť odovzdať čestné prehlásenie, odpovedia na dve otázky

Rodičia pri nástupe detí do škôl budú musieť odovzdať čestné prehlásenie, odpovedia na dve otázky

Odborníci považujú obdobie od začiatku septembra za veľmi rizikové.

Rodičia pri nástupe detí do škôl od 2.septembra budú musieť odovzdať čestné prehlásenie o tom, či ich dieťa bolo od 17. augusta mimo Slovenska.

Zároveň majú v dotazníku uviesť, či sa dieťa od uvedeného dátumu do začiatku školského roka zúčastnilo na nejakom hromadnom podujatí.

Prehlásenie o dezinfekčnosti

Po rokovaní konzília epidemiológov na Úrade vlády SR vo štvrtok o tom informovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Elena Prekopová s tým, že v dotazníku bude vysvetlené, čo je to hromadné podujatie.


„Okrem toho v dotazníku rodič podpíše prehlásenie o dezinfekčnosti, že dieťaťu nebola regionálnym úradom nariadená karanténa ani karanténne opatrenia, že neprejavuje príznaky infekčného ochorenia,“ priblížila Prekopová.


„Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo Slovenskej republiky, alebo že dieťa sa zúčastnilo hromadného podujatia, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa, jeho rodiny aj všetkých jeho blízkych v rodine, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti, alebo prichádzajú s ním do veľmi úzkeho kontaktu,“ pokračovala odborníčka.Obdobie začiatku školského roka je rizikové

Ak sa podľa nej u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších štrnásť dní príznak respiračného ochorenia, takisto bude presne uvedené, čo sú tieto príznaky, tak bude mať povinnosť kontaktovať svojho lekára – všeobecnej starostlivosti pre dospelých, respektíve pre deti a dorast.


„Dieťa ostane mimo kolektív a všetko sa bude ďalej riadiť podľa odporúčania týchto lekárov. Dieťa sa potom vráti do školy na základe odporúčania lekára,“ uviedla Prekopová s tým, že vynechali 14-dňovú povinnú karanténu.


Odborníci považujú obdobie od začiatku septembra za veľmi rizikové. Keďže deti sa vrátia z prázdnin aj z menej rizikových krajín, konzílium rozhodlo, že rúška budú povinné aj v triedach, ale len na druhom stupni základných škôl a na stredných školách.Nebudú povinné na prvom stupni základných škôl, v materských školách ani škôlkach. „Pre nich budú povinné iba mimo triedy, čiže v interiéri, aby to bolo v súlade s nariadením hlavného hygienika,“ dodala Prekopová.Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie