• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Rodičia, ktorí sú na OČR pre koronavírus, musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie

Rodičia, ktorí sú na OČR pre koronavírus, musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie

Vzhľadom na blížiaci sa koniec marca je potrebné zaslať čestné vyhlásenie čím skôr.

Všetci poistenci, ktorí si v súvislosti s pandémiou koronavírusu uplatnili alebo ešte len uplatnia nárok na dávku ošetrovné (OČR), musia do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne poslať čestné vyhlásenie.

V tomto vyhlásení oznámia poisťovni skutočnosti potrebné pre nárok na výplatu ošetrovného za príslušný mesiac.

„Sociálna poisťovňa potrebuje poznať presné dni, kedy sa ktorý rodič o dieťa staral,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Na tento účel Sociálna poisťovňa pripravila formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. „Bude dnes uverejnené na webovej stránke www.socpoist.sk aj s postupom, ako ho vyplniť,“ informoval hovorca poisťovne. Toto čestné vyhlásenie musí Sociálnej poisťovni poslať každý rodič osobitne za seba ku koncu každého mesiaca, za ktorý žiada vyplatiť ošetrovné.

„Vzhľadom na blížiaci sa koniec marca je potrebné zaslať čestné vyhlásenie čím skôr,“ upozornil Višváder. Ak podľa neho poistenec nedodrží koniec mesiaca ako termín pre zaslanie čestného vyhlásenia, nárok na výplatu ošetrovného mu nezanikne, ale dávku mu Sociálna poisťovňa vyplatí až po doručení tohto dokladu.


Pozor: Rodičia na OČR musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie!


Na tento účel Sociálna poisťovňa pripravila formulár/tlačivo tu: Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné v súvislosti so šírením nákazy koronavírusu aj s postupom, ako ho vyplniť.


Toto čestné vyhlásenie musí Sociálnej poisťovni poslať každý rodič osobitne za seba ku koncu každého mesiaca, za ktorý žiada vyplatiť ošetrovné.


Uprednostnite zaslanie e-mailom – výhradne na jednu e-mailovú adresu pobočky: E-mailové adresy pobočiek SP


Ak chce mať živnostník nárok na nemocenské alebo ošetrovné, musí zaplatiť odvody


Ak si chce samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) uplatniť tento mesiac nárok na nemocenské alebo ošetrovné, musí Sociálnej poisťovni poistné za február vrátane dlžných čiastok z uplynulého obdobia uhradiť najneskôr do 31. marca tohto roka.


Upozornil na to hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Nárok na dávky totiž SZČO nemajú automaticky, podobne ako zamestnanci či dobrovoľne poistení musia spĺňať aj ostatné zákonné podmienky na ich priznanie. Jednou z týchto podmienok je to, aby SZČO nemala dlh na poistnom vyšší ako 5 eur.


"Ak si SZČO neplatí riadne poistné na nemocenské poistenie, nárok na dávku nemôže Sociálna poisťovňa priznať," upozornil Višváder. Podrobnosti o všeobecných podmienkach na priznanie dávok sú podľa neho uvedené na webovej stránke Sociálnej poisťovne a platia aj v súčasnej mimoriadnej situácii. "Sociálna poisťovňa ich preto musí pri rozhodovaní preskúmať," dodal hovorca Sociálnej poisťovne.


Pandemické ošetrovné pri karanténe

Parlament v stredu schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zavedie takzvané pandemické ošetrovné a nemocenské pri karanténe. Za novelu zákona, ktorú Národná rada SR schvaľovala v skrátenom legislatívnom konaní, hlasovalo všetkých 132 prítomných poslancov.


Ošetrovné, takzvané OČR, sa bude po novom vyplácať celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôlok a škôl, ak ide o dieťa do 11 rokov veku. Ministerstvo práce a sociálnych vecí predpokladá, že pandemické ošetrovné v tomto roku dostane 200-tisíc rodičov s celkovou dĺžkou trvania 101 dní a priemernou dennou sumou 15,8 eura.


Ošetrovné tak rodičom Sociálna poisťovňa poskytne za všetky dni počas uzatvorenia školských a predškolských zariadení, teda nie iba za 10 kalendárnych dní. Na takzvané pandemické ošetrovné by sa malo tento rok vynaložiť 319,2 milióna eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie